Przejdź do głównej zawartości

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 5 Niedziela Zmartwychwstania


Niedziela Zmartwychwstania. Dzień Radości. Dzień Zwycięstwa nad śmiercią i grzechem. 
Jezus żyje!

To jest przesłanie Wielkanocnych Świąt. 

Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie Zmartwychwstał! 

Niech to zawołanie będzie dziś naszym wzajemnym pozdrowieniem i przywitaniem. 

Wielkanocne śniadanie. 

Zgromadźcie się przy uroczystym stole, oprócz przygotowanych świątecznych potraw, postaw świecę i ją zapal. Postaw przygotowany świąteczny koszyczek. Zacznijcie wasze śniadanie od radosnej pieśni „Zwycięzca śmierci”. Niech wybrzmi radosne Alleluja.  To już jest modlitwa. 

W linku znajdziesz tekst modlitwy błogosławieństwa. Niech głowa rodziny odmówi wskazane modlitwy. Uczyńcie poranne śniadanie domową liturgią, posiłkiem na cześć Zmartwychwstałego Pana.  

Święta Zmartwychwstania przyszło nam w tym roku sprawować w szczególnych okolicznościach. Wciąż panująca izolacja, nie powinniśmy się przemieszczać, odwiedzać. A przecież TA NOWINA, że ON zmartwychwstał, nie może zostać w miejscu. 

Niech więc będzie głoszona naszymi życzeniami przekazywanymi telefonicznie, smsowo, skypowo, Facebookowo i jak tylko to możliwe. Głoś JĄ głośno i prawdziwie. 

Może w tym roku nie wysyłaj „śmiesznych króliczków, wesołych koszyczków, kolorowych pisanek”. Wyślij w świat przeżywanej choroby, która otacza prawie każdego z nas. Radosną Nowinę Chrześcijańskich Świąt. Pan Zmartwychwstał i Żyje. Dla chrześcijan z tego przesłania płynie nadzieja. Nią się dziś dzielmy. Bo tej nadziei potrzebuje świat.

Znajdź transmisję niedzielnej liturgii w nią się włącz. Przeżyj ten czas radośnie i świątecznie. 

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego 2020.

Chrystus Zmartwychwstał.
Prawdziwie Zmartwychwstał. 

Z Błogosławieństwem
Ks. Łukasz  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 1 Niedziela Palmowa

Wielki Tydzień - jak go przeżyć? Aby rzeczywiście stał się Wielki a nadchodzące dni Triduum Sacrum stały się święte.
Kilka praktycznych rad jak celebrować Święta Wielkiej Nocy. 


Niedziela Palmowa  
Za tydzień (5.04) Niedziela Palmowa. Kolorowe palmy i procesje towarzyszyły religijnemu przeżywaniu tego dnia. Niedziela Palmowa wskazuje liturgicznie na dwa wydarzenia z życia Jezusa:
- Uroczysty wjazd do Jerozolimy – stąd nasze palmy. - Oraz Mękę Pańską, dlatego wsłuchujemy się w jej opis podawany nam według w Ewangelii. 
Niedziela Palmowa (Męki Pańskiej) wprowadza nas w misterium Wielkiego Tygodnia.


Co więc robić? 
Przygotowywałeś palmę? To nie rezygnuj z tego. Zrób i tym razem, pomimo że nie pójdziesz z nią do kościoła. Przeżyj liturgię z palmą w ręku. Jeśli możesz włącz transmisję ze Mszy Świętej i tak skorzystaj. 


W chwili wolnego (a tych chwil mamy więcej niż dotychczas) sięgnij po opis Pasji, w tym roku z Ewangelii św. Mateusza (Mt 26,14-27-66 Opis męki) i przeczytaj go. 
Jeśli jesteś w gron…

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 2 Wielki Czwartek

Wielki Czwartek  - Czas do południa 
Poranek Wielkiego Czwartku to czas kiedy kapłani gromadzili się wokół biskupów diecezjalnych na uroczystej Mszy Świętej sprawowanej w Katedrach. Błogosławiono i konsekrowano oleje używane do sprawowania sakramentów, a kapłani pod przewodnictwem biskupa odnawiali swoje przyrzeczenia kapłańskie. W tym roku tego nie będzie. Biskupi w zaciszu katedr pobłogosławią oleje byśmy mogli sprawować sakramenty jak już ustaną obostrzenia.  Kapłani nie mogą spotkać się w gronie braci i wspólnie modlić się przy biskupie. Pamiętaj tego poranka o kapłanach i biskupach, którzy także w tym trudnym czasie zmagają się z trudnościami obostrzeń i niemożliwością dotarcia do wiernych tak jakbyśmy tego chcieli.  Pomyśl też tego dnia o swojej parafii i o jej potrzebach. Może warto zapytać proboszcza jak wspomóc parafię, wszak normalna droga utrzymywania parafii, a co za tym idzie i księży, z niedzielnej tacy jest zawieszona. Triduum Sacrum 
Wielki Czwartek Wieczór 

Pamiątka Ostatn…

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 3 Wielki Piątek

Triduum Sacrum 


Wielki Piątek – cały dzień 
Dzień Męki i śmierci naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. 
To powinien być dzień ciszy. Spójrz na swój harmonogram dnia i pomyśl tylko o tym co konieczne. Obowiązki zawodowe, domowe. To co niekonieczne zastaw na po świętach. 
Postaw w centrum tego dnia krzyż i w przenośni i dosłownie. Postaw go w centralnym miejscu. Ustal sobie lub z domownikami godzinę waszej wspólnej celebracji. (np. 15.00)
Możecie rozpocząć od Drogi Krzyżowej odczytując rozważania lub samemu układając spontanicznie modlitwy przy każdej stacji. 
Odczytaj opis męki Jezusa według Ewangelii św. Jana (Link). Zrób to podobnie jak w Niedzielę Palmową, jeśli jest was więcej, możecie odczytać ją z podziałem na role. 
Wyłącz TV, Radio, Netflixy, Spotify i inne internety dla rozrywki. Jeden dzień bez wiadomości z Facebook czy Twittera wyjdzie każdemu z nas na dobre. Niech w tym dniu nawet media przysłużą się skupieniu i modlitwie. Użyj ich tylko po to, aby włączyć się w transmisję celebrac…