Przejdź do głównej zawartości

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 4 Wielka Sobota

Triduum Sacrum 
Wielka Sobota – poranek  W liturgii Kościoła to czas ciszy. Obnażone ołtarze. Adoracja Najświętszego Sakramentu i Krzyża, który zajmuje centralne miejsce


W polskiej kulturze religijnej poranek Wielkiej Soboty to czas błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny. Obrzęd, który co roku gromadził tłumy. Dla wielu tradycja „nie do odpuszczenia”. Piękny zwyczaj, kolorowy, radosny, niosący już w sobie tą radość Zmartwychwstania. W tym roku i bez tego będziemy musieć się obejść. Trudne to i zarazem smutne. 

Nie rezygnuj jednak z wielkanocnego koszyczka, przygotuj go. Mały, skromny, symboliczny byś mógł go postawić na wielkanocnym stole w poranek Zmartwychwstania. 

(O błogosławieństwie „koszyczka”, będzie w niedzielnym wpisie.)


Co jeszcze zrobić w sobotę? 

Wielu z przychodzących do kościoła w Wielką Sobotę w ciągu dnia, zatrzymywało się na chwilę modlitwy przy Grobie Pańskim, adorowało Krzyż. Znajdź w domu tą chwilę czasu. Weź do ręki Pismo Święte i przeczytaj fragment. Może masz swój ulubiony, a może rzadko sięgałeś do niego sięgałeś i nie wiesz co przeczytać to sięgnij do księgi Psalmów, przeczytaj Ps 23 „o Bogu, który jest Pasterzem” lub Ps 51, kiedy wiesz, że potrzebujesz Bożego miłosierdzia. Posiedź znów przy krzyżu (a może zrobiłeś dekorację, o której pisałem wcześniej). Pobądź w ciszy. 


Poczyń ostatnie przygotowania porządkowo-kulinarne, gdyż wieczorem zaczynają się ważne wydarzenia.

Wielka Sobota – wieczór.

Wieczór to wigilia. To czuwanie. 
Najważniejsza wigilia w roku, ważniejsza niż Bożonarodzeniowa. 
Wieczór Wielkiej Soboty to Wigilia Paschalna. 
W ten wieczór chciałbym cię zaprosić do pogłębienia historii naszego Zbawienia. 
Liturgia Kościoła o tym opowiada i zaprasza byśmy w tym uczestniczyli.  

Znajdź transmisję on-line lub w TV, w którą będziesz mógł się włączyć. Na czas transmisji przygotuj świecę i naczynko z wodą święconą.    

Liturgia Słowa Wigilia Paschalnej zabiera nas na wędrówkę po Bożych wydarzeniach, od stworzenia świata, poprzez dzieje narodu wybranego, działalność Proroków Starego Testamentu aż do Poranka Zmartwychwstania i radości Kościoła Nowego Przymierza. Jeśli możesz, wsłuchaj się w te Słowa podczas transmisji. 

Rodzinnie może to być trudne, aby zainteresować dzieci tym co ktoś czyta a ponadto „nic się nie dzieje”. Jednym z ważniejszych tematów jest Wyjście z niewoli Egipskiej przez morze Czerwone. Opowiedz dzieciom tą historię, zilustrują ją (w linku obrazki do pokolorowania). Posłuchajcie razem pięknej pieśni (w linku wykonanie).  Przypomnij sobie swój chrzest, opowiedz dzieciom o ich chrzcie. 

Jeśli oglądasz transmisje liturgii to w czasie odnawiania przyrzeczeń chrzcielnych włącz się w nie. Zapal świecę i zapaloną trzymaj w ręku. Na zakończenie uczyń znak krzyża zamaczając rękę w naczynku z wodą święconą. 

Kontynuuj transmisję lub pomódl się rodzinnie o łaskę wiary, która w tym trudnym dla każdego czasie, umacnia. Pomódl się za ludzi samotnych, chorych. Pomódl się za tych, którzy nie mają lub utracili łaskę wiary. 
Pomódl się o radość, która płynie z faktu, że Bóg jest Panem historii i On nad nami czuwa.

Po skończonych modlitwach, przygotuj stół na jutrzejsze wielkanocne śniadania. (cdn) 

Komentarze

  1. księże Łukaszu, poradnik obchodów Triduum Paschalnego pierwszorzędny! życzę błogosławionych Świąt Wielkiejnocy.

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 1 Niedziela Palmowa

Wielki Tydzień - jak go przeżyć?  Aby rzeczywiście stał się Wielki a nadchodzące dni Triduum Sacrum stały się święte. Kilka praktycznych rad jak celebrować Święta Wielkiej Nocy.  Niedziela Palmowa   Za tydzień (5.04) Niedziela Palmowa. Kolorowe palmy i  procesje towarzyszyły religijnemu przeżywaniu tego dnia. Niedziela Palmowa wskazuje liturgicznie na dwa wydarzenia z życia Jezusa: - Uroczysty wjazd do Jerozolimy – stąd nasze palmy. - Oraz Mękę Pańską, dlatego  wsłuchujemy się w jej opis podawany nam według w Ewangelii.  Niedziela Palmowa (Męki Pańskiej) wprowadza nas w misterium Wielkiego Tygodnia. Co więc robić?  Przygotowywałeś palmę? To nie rezygnuj z tego. Zrób i tym razem, pomimo że nie pójdziesz z nią do kościoła. Przeżyj liturgię z palmą w ręku. Jeśli możesz włącz transmisję ze Mszy Świętej i tak skorzystaj.  W chwili wolnego (a tych chwil mamy więcej niż dotychczas) sięgnij po opis Pasji, w tym roku z Ewangelii św. Mateusza (Mt 26,14-27-66  Op

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 2 Wielki Czwartek

Wielki Czwartek  - Czas do południa  Poranek Wielkiego Czwartku to czas kiedy kapłani gromadzili się wokół biskupów diecezjalnych  na uroczystej Mszy Świętej sprawowanej w Katedrach. Błogosławiono i konsekrowano oleje używane do sprawowania sakramentów, a kapłani pod przewodnictwem biskupa odnawiali swoje przyrzeczenia kapłańskie. W tym roku tego nie będzie. Biskupi w zaciszu katedr pobłogosławią oleje byśmy mogli sprawować sakramenty jak już ustaną obostrzenia.   Kapłani nie mogą spotkać się w gronie braci i wspólnie modlić się przy biskupie.     Pamiętaj tego poranka o kapłanach i biskupach, którzy także w tym trudnym czasie zmagają się z trudnościami obostrzeń i niemożliwością dotarcia do wiernych tak jakbyśmy tego chcieli.  Pomyśl też tego dnia o swojej parafii i o jej potrzebach. Może warto zapytać proboszcza jak wspomóc parafię, wszak normalna droga utrzymywania parafii, a co za tym idzie i księży, z niedzielnej tacy jest zawieszona.  Triduum Sacrum  Wie

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 3 Wielki Piątek

  Triduum Sacrum  Wielki Piątek – cały dzień  Dzień Męki i śmierci naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa.  To powinien być dzień ciszy. Spójrz na swój harmonogram dnia i pomyśl tylko o tym co konieczne. Obowiązki zawodowe, domowe. To co niekonieczne zastaw na po świętach.  Postaw w centrum tego dnia krzyż i w prz enośni i dosłownie. Postaw go w centralnym miejscu. Ustal sobie lub z domownikami godzinę waszej wspólnej celebracji. (np. 15.00) Możecie rozpocząć od Drogi Krzyżowej odczytując rozważania lub samemu układając spontanicznie modlitwy przy każdej stacji.  Odczytaj opis męki Jezusa według Ewangelii św. Jana ( Link ). Zrób to podobnie jak w Niedzielę Palmową, jeśli jest was więcej, możecie odczytać ją z podziałem na role.  Wyłącz TV, Radio, Netflixy, Spotify i inne internety dla rozrywki. Jeden dzień bez wiadomości z Facebook czy Twittera wyjdzie każdemu z nas na dobre. Niech w tym dniu nawet media przysłużą się skupieniu i modlitwie. Użyj ich tyl