Triduum Sacrum

W liturgii Kościoła to czas ciszy. Obnażone ołtarze. Adoracja Najświętszego Sakramentu i Krzyża, który zajmuje centralne miejsce

Nie rezygnuj jednak z wielkanocnego koszyczka, przygotuj go. Mały, skromny, symboliczny byś mógł go postawić na wielkanocnym stole w poranek Zmartwychwstania.
(O błogosławieństwie „koszyczka”, będzie w niedzielnym wpisie.)
Co jeszcze zrobić w sobotę?

Poczyń ostatnie przygotowania porządkowo-kulinarne, gdyż wieczorem zaczynają się ważne wydarzenia.
Wielka Sobota – wieczór.
Wieczór to wigilia. To czuwanie.
Najważniejsza wigilia w roku, ważniejsza niż Bożonarodzeniowa.
Wieczór Wielkiej Soboty to Wigilia Paschalna.
W ten wieczór chciałbym cię zaprosić do pogłębienia historii naszego Zbawienia.
Liturgia Kościoła o tym opowiada i zaprasza byśmy w tym uczestniczyli.
Znajdź transmisję on-line lub w TV, w którą będziesz mógł się włączyć. Na czas transmisji przygotuj świecę i naczynko z wodą święconą.
Liturgia Słowa Wigilia Paschalnej zabiera nas na wędrówkę po Bożych wydarzeniach, od stworzenia świata, poprzez dzieje narodu wybranego, działalność Proroków Starego Testamentu aż do Poranka Zmartwychwstania i radości Kościoła Nowego Przymierza. Jeśli możesz, wsłuchaj się w te Słowa podczas transmisji.
Rodzinnie może to być trudne, aby zainteresować dzieci tym co ktoś czyta a ponadto „nic się nie dzieje”. Jednym z ważniejszych tematów jest Wyjście z niewoli Egipskiej przez morze Czerwone. Opowiedz dzieciom tą historię, zilustrują ją (w linku obrazki do pokolorowania). Posłuchajcie razem pięknej pieśni (w linku wykonanie). Przypomnij sobie swój chrzest, opowiedz dzieciom o ich chrzcie.
Jeśli oglądasz transmisje liturgii to w czasie odnawiania przyrzeczeń chrzcielnych włącz się w nie. Zapal świecę i zapaloną trzymaj w ręku. Na zakończenie uczyń znak krzyża zamaczając rękę w naczynku z wodą święconą.
Kontynuuj transmisję lub pomódl się rodzinnie o łaskę wiary, która w tym trudnym dla każdego czasie, umacnia. Pomódl się za ludzi samotnych, chorych. Pomódl się za tych, którzy nie mają lub utracili łaskę wiary.
Pomódl się o radość, która płynie z faktu, że Bóg jest Panem historii i On nad nami czuwa.
Po skończonych modlitwach, przygotuj stół na jutrzejsze wielkanocne śniadania. (cdn)
księże Łukaszu, poradnik obchodów Triduum Paschalnego pierwszorzędny! życzę błogosławionych Świąt Wielkiejnocy.
OdpowiedzUsuń