Przejdź do głównej zawartości

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 2 Wielki Czwartek

Wielki Czwartek  - Czas do południa 

Poranek Wielkiego Czwartku to czas kiedy kapłani gromadzili się wokół biskupów diecezjalnych na uroczystej Mszy Świętej sprawowanej w Katedrach. Błogosławiono i konsekrowano oleje używane do sprawowania sakramentów, a kapłani pod przewodnictwem biskupa odnawiali swoje przyrzeczenia kapłańskie. W tym roku tego nie będzie. Biskupi w zaciszu katedr pobłogosławią oleje byśmy mogli sprawować sakramenty jak już ustaną obostrzenia.  Kapłani nie mogą spotkać się w gronie braci i wspólnie modlić się przy biskupie.  
Pamiętaj tego poranka o kapłanach i biskupach, którzy także w tym trudnym czasie zmagają się z trudnościami obostrzeń i niemożliwością dotarcia do wiernych tak jakbyśmy tego chcieli. 
Pomyśl też tego dnia o swojej parafii i o jej potrzebach. Może warto zapytać proboszcza jak wspomóc parafię, wszak normalna droga utrzymywania parafii, a co za tym idzie i księży, z niedzielnej tacy jest zawieszona. 
Triduum Sacrum 

Wielki Czwartek Wieczór 


Pamiątka Ostatniej Wieczerzy Chrystusa i Ustanowienia Sakramentów: Kapłaństwa i Eucharystii. Wieczór dziękczynienia. 

Wieczorną Eucharystią rozpoczynamy w Liturgii święte Triduum Paschalne. Przeżywanie najważniejszych Świąt naszej wiary. Być może wybrałbyś się do Kościoła aby uczestniczyć Mszy Świętej, w tym roku pewnie tego nie zrobisz nawet jak bardzo byś chciał. 

Co więc zrobić?

Znaleźć transmisję wieczornej liturgii. Ale co ponadto?

Oprócz znalezienia w sieci czy w TV transmisji Eucharystii, która będzie niestety  ograniczona co do ilości osób czy gestów liturgicznych, które normalnie celebrujemy w Wielki Czwartek, jak np. gest obmycia nóg. 

Jak więc przeżyć ten wieczór religijnie i duchowo?

Po określeniu swojej godziny transmisji Mszy Świętej, zadbaj o miejsce celebracji tego wieczoru. 

Zadbaj o to, aby przygotować dobrą kolację (jeszcze przed Mszą Świętą). 
I zasiądźcie razem do stołu. Dziękując Bogu za te dary i siebie nawzajem. 

Udekoruj stół. Nawet jeśli nie będziesz spożywał posiłku to zadbaj o dekorację. 
Połóż bochen Chleba, połóż winogrona. Niech te symbole odniosą Cię do Wieczernika. Zapal Świecę. 

Sam lub w gronie rodziny przeczytaj tekst z Ewangelii opisujący ostatnią wieczerzę (J13, 1-5) 

Pomódlcie się wspólnie (lub sam):

- za dar Eucharystii, 
- podziękuj za kapłanów i za dar kapłaństwa,
- podziękuj za tych kapłanów, którzy służą ci dziś, służyli wcześniej, przekazywali wiarę, udzielali sakramentów

A teraz zdejmij dekorację ze stołu. Obrus, Chleb i winogrona. 
Niech zostanie „nagi stół” z zapaloną świecą 

- podziękuj dziś za tą tęsknotę, że nie możesz do komunii fizycznie przystąpić
- pomódl się za tych kapłanów, którzy tak jak większość ludzi jest „zamknięta” w domach, na plebaniach i nie mogą dziś służyć ludziom jak każdego roku

Przy tym obnażonym stole przeproś:
- przeproś za lekceważenie (jeśli nie swoje to innych)) Eucharystii czy niedzielnego obowiązku uczestnictwa wtedy, kiedy było to możliwe na wyciągnięcie ręki. 
- przeproś Boga za kapłanów, którzy zgrzeszyli i zgorszyli wiernych 

Zakończ wspólną rodzinną modlitwę odmówieniem Ojcze Nasz i jeśli możesz obejrzyj transmisję liturgii Wielkiego Czwartku.
Rozpoczęło się Triduum Sacrum. 


Z Błogosławieństwem 
xłp

ps/ w komentarzu podziel się swoimi pomysłami na dobre przeżycie Wielkiego Czwartku. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

w zatroskaniu o kapłaństwo

To już mój kolejny wielki czwartek przeżywany jako ksiądz-zakonnik, kolejna Msza Krzyżma z ponowieniem kapłańskich przyrzeczeń. Dziś na kazaniu, z ust arcybiskupa Dublina padło pytanie skierowane do kapłanów o istotę powołania. O powrót do tego pierwszego momentu odpowiedzi na powołanie. Co Cię wtedy zafascynowało? Pójście za Jezusem? Służba Jemu. Głoszenie Jego nauki. A co jest dziś pytał arcybiskup. Czy jest wciąż ta fascynacja?  No właśnie czy jest? Czy dziś w kapłańskim życiu wciąż jestem wpatrzony w Tego Pasterza z zielonych pastwisk, który pokazuje jak szukać zagubionej owcy. Czy może wokół ciemny las, który przysłania Tego, który stał u początku powołania.   Pytanie z dzisiejszej homilii to pytanie kapłańskiej codzienności…  Za papieżem Franciszkiem powtarzam prośbę… módlcie się za mnie… Módlcie się za kapłanów… Niech uczestnictwo w Liturgii Wieczerzy Pańskiej, będzie dziękczynieniem Bogu za te dwa sakramenty Jego miłości i Jego obecności wś

niespodziewane rekolekcje ...

najpierw była niespodziewana informacja ... Tomek dostał wylewu... jest w szpitalu w Ammanie, módlmy się  szok, niedowierzanie ... niespełna 35 lat i wylew... przecież chyba był zdrowy potem przychodziły już kolejne informacje, wskazujące na pogarszający się stan zdrowia rodzące się pytania... co dalej, co będzie... czy rzeczywiście spotkamy się na pogrzebie... Dziś już wiemy, że spotkaliśmy się po raz ostani w kościele w Czechowicach, by wspólnie przejść ostatnią  ziemską drogę.   Tomka umieranie trwało tydzień... Tydzień wielkiej modlitewnej solidarności świata, w którym on odcisnął znak swojej obecności.  Tydzień refleksji czy jestem gotów na to, by spotkać się z Panem Życia, który potrafi zawołać w dość nieoczekiwanym miejscu i momencie życia.  Pogrzeb, który z jednej strony jest pożegnaniem, ale w naszym "zakonnym wydaniu" jest też celebracją daru życia. Dziękczynieniem Bogu za dar człowieka we wspólnocie. Tak żegnaliśmy Tomka w gronie braci, którz

5 lat temu

Niedziela Bożego Miłosierdzia... 30 marca 2008 roku Siedmiu kleryków Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej przygotowuje się do złożenia profesji wieczystej.  Po zimowej Wielkanocy we Władysławowie i zimowych rekolekcjach wróciliśmy do Domu Głównego w Poznaniu. Tam podczas uroczystej liturgii Niedzieli Miłosierdzia padały te słowa: "W Imię Trójcy Przenajświętszej.... składam w tymże Towarzystwie dozgonny ślub czystości, ubóstwa i posłuszeństwa... przy pomocy łaski Bożej i pod opieką Matki Najświętszej żyć będę duchem tego Towarzystwa ... "  Złożony podpis, akt profesji na ołtarzu, z rąk przełożonego profesyjny krzyż ...  Zakonne życie w pełni...  Minęło już (albo dopiero) 5 lat.  5 Bożych lat... ile doświadczyłem, ile otrzymałem w tak niedługim przecież czasie wie sam Pan Bóg tylko...  Dziś pierwszy sms z życzeniami i zapewnieniem o modlitwie przyszedł od rodziców,  zawsze ten krok do przodu, nawet wtedy gdy dzieli nas odległość