Przejdź do głównej zawartości

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 2 Wielki Czwartek

Wielki Czwartek  - Czas do południa 

Poranek Wielkiego Czwartku to czas kiedy kapłani gromadzili się wokół biskupów diecezjalnych na uroczystej Mszy Świętej sprawowanej w Katedrach. Błogosławiono i konsekrowano oleje używane do sprawowania sakramentów, a kapłani pod przewodnictwem biskupa odnawiali swoje przyrzeczenia kapłańskie. W tym roku tego nie będzie. Biskupi w zaciszu katedr pobłogosławią oleje byśmy mogli sprawować sakramenty jak już ustaną obostrzenia.  Kapłani nie mogą spotkać się w gronie braci i wspólnie modlić się przy biskupie.  
Pamiętaj tego poranka o kapłanach i biskupach, którzy także w tym trudnym czasie zmagają się z trudnościami obostrzeń i niemożliwością dotarcia do wiernych tak jakbyśmy tego chcieli. 
Pomyśl też tego dnia o swojej parafii i o jej potrzebach. Może warto zapytać proboszcza jak wspomóc parafię, wszak normalna droga utrzymywania parafii, a co za tym idzie i księży, z niedzielnej tacy jest zawieszona. 
Triduum Sacrum 

Wielki Czwartek Wieczór 


Pamiątka Ostatniej Wieczerzy Chrystusa i Ustanowienia Sakramentów: Kapłaństwa i Eucharystii. Wieczór dziękczynienia. 

Wieczorną Eucharystią rozpoczynamy w Liturgii święte Triduum Paschalne. Przeżywanie najważniejszych Świąt naszej wiary. Być może wybrałbyś się do Kościoła aby uczestniczyć Mszy Świętej, w tym roku pewnie tego nie zrobisz nawet jak bardzo byś chciał. 

Co więc zrobić?

Znaleźć transmisję wieczornej liturgii. Ale co ponadto?

Oprócz znalezienia w sieci czy w TV transmisji Eucharystii, która będzie niestety  ograniczona co do ilości osób czy gestów liturgicznych, które normalnie celebrujemy w Wielki Czwartek, jak np. gest obmycia nóg. 

Jak więc przeżyć ten wieczór religijnie i duchowo?

Po określeniu swojej godziny transmisji Mszy Świętej, zadbaj o miejsce celebracji tego wieczoru. 

Zadbaj o to, aby przygotować dobrą kolację (jeszcze przed Mszą Świętą). 
I zasiądźcie razem do stołu. Dziękując Bogu za te dary i siebie nawzajem. 

Udekoruj stół. Nawet jeśli nie będziesz spożywał posiłku to zadbaj o dekorację. 
Połóż bochen Chleba, połóż winogrona. Niech te symbole odniosą Cię do Wieczernika. Zapal Świecę. 

Sam lub w gronie rodziny przeczytaj tekst z Ewangelii opisujący ostatnią wieczerzę (J13, 1-5) 

Pomódlcie się wspólnie (lub sam):

- za dar Eucharystii, 
- podziękuj za kapłanów i za dar kapłaństwa,
- podziękuj za tych kapłanów, którzy służą ci dziś, służyli wcześniej, przekazywali wiarę, udzielali sakramentów

A teraz zdejmij dekorację ze stołu. Obrus, Chleb i winogrona. 
Niech zostanie „nagi stół” z zapaloną świecą 

- podziękuj dziś za tą tęsknotę, że nie możesz do komunii fizycznie przystąpić
- pomódl się za tych kapłanów, którzy tak jak większość ludzi jest „zamknięta” w domach, na plebaniach i nie mogą dziś służyć ludziom jak każdego roku

Przy tym obnażonym stole przeproś:
- przeproś za lekceważenie (jeśli nie swoje to innych)) Eucharystii czy niedzielnego obowiązku uczestnictwa wtedy, kiedy było to możliwe na wyciągnięcie ręki. 
- przeproś Boga za kapłanów, którzy zgrzeszyli i zgorszyli wiernych 

Zakończ wspólną rodzinną modlitwę odmówieniem Ojcze Nasz i jeśli możesz obejrzyj transmisję liturgii Wielkiego Czwartku.
Rozpoczęło się Triduum Sacrum. 


Z Błogosławieństwem 
xłp

ps/ w komentarzu podziel się swoimi pomysłami na dobre przeżycie Wielkiego Czwartku. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 1 Niedziela Palmowa

Wielki Tydzień - jak go przeżyć? Aby rzeczywiście stał się Wielki a nadchodzące dni Triduum Sacrum stały się święte.
Kilka praktycznych rad jak celebrować Święta Wielkiej Nocy. 


Niedziela Palmowa  
Za tydzień (5.04) Niedziela Palmowa. Kolorowe palmy i procesje towarzyszyły religijnemu przeżywaniu tego dnia. Niedziela Palmowa wskazuje liturgicznie na dwa wydarzenia z życia Jezusa:
- Uroczysty wjazd do Jerozolimy – stąd nasze palmy. - Oraz Mękę Pańską, dlatego wsłuchujemy się w jej opis podawany nam według w Ewangelii. 
Niedziela Palmowa (Męki Pańskiej) wprowadza nas w misterium Wielkiego Tygodnia.


Co więc robić? 
Przygotowywałeś palmę? To nie rezygnuj z tego. Zrób i tym razem, pomimo że nie pójdziesz z nią do kościoła. Przeżyj liturgię z palmą w ręku. Jeśli możesz włącz transmisję ze Mszy Świętej i tak skorzystaj. 


W chwili wolnego (a tych chwil mamy więcej niż dotychczas) sięgnij po opis Pasji, w tym roku z Ewangelii św. Mateusza (Mt 26,14-27-66 Opis męki) i przeczytaj go. 
Jeśli jesteś w gron…

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 3 Wielki Piątek

Triduum Sacrum 


Wielki Piątek – cały dzień 
Dzień Męki i śmierci naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. 
To powinien być dzień ciszy. Spójrz na swój harmonogram dnia i pomyśl tylko o tym co konieczne. Obowiązki zawodowe, domowe. To co niekonieczne zastaw na po świętach. 
Postaw w centrum tego dnia krzyż i w przenośni i dosłownie. Postaw go w centralnym miejscu. Ustal sobie lub z domownikami godzinę waszej wspólnej celebracji. (np. 15.00)
Możecie rozpocząć od Drogi Krzyżowej odczytując rozważania lub samemu układając spontanicznie modlitwy przy każdej stacji. 
Odczytaj opis męki Jezusa według Ewangelii św. Jana (Link). Zrób to podobnie jak w Niedzielę Palmową, jeśli jest was więcej, możecie odczytać ją z podziałem na role. 
Wyłącz TV, Radio, Netflixy, Spotify i inne internety dla rozrywki. Jeden dzień bez wiadomości z Facebook czy Twittera wyjdzie każdemu z nas na dobre. Niech w tym dniu nawet media przysłużą się skupieniu i modlitwie. Użyj ich tylko po to, aby włączyć się w transmisję celebrac…