Przejdź do głównej zawartości

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 2 Wielki Czwartek

Wielki Czwartek  - Czas do południa 

Poranek Wielkiego Czwartku to czas kiedy kapłani gromadzili się wokół biskupów diecezjalnych na uroczystej Mszy Świętej sprawowanej w Katedrach. Błogosławiono i konsekrowano oleje używane do sprawowania sakramentów, a kapłani pod przewodnictwem biskupa odnawiali swoje przyrzeczenia kapłańskie. W tym roku tego nie będzie. Biskupi w zaciszu katedr pobłogosławią oleje byśmy mogli sprawować sakramenty jak już ustaną obostrzenia.  Kapłani nie mogą spotkać się w gronie braci i wspólnie modlić się przy biskupie.  
Pamiętaj tego poranka o kapłanach i biskupach, którzy także w tym trudnym czasie zmagają się z trudnościami obostrzeń i niemożliwością dotarcia do wiernych tak jakbyśmy tego chcieli. 
Pomyśl też tego dnia o swojej parafii i o jej potrzebach. Może warto zapytać proboszcza jak wspomóc parafię, wszak normalna droga utrzymywania parafii, a co za tym idzie i księży, z niedzielnej tacy jest zawieszona. 
Triduum Sacrum 

Wielki Czwartek Wieczór 


Pamiątka Ostatniej Wieczerzy Chrystusa i Ustanowienia Sakramentów: Kapłaństwa i Eucharystii. Wieczór dziękczynienia. 

Wieczorną Eucharystią rozpoczynamy w Liturgii święte Triduum Paschalne. Przeżywanie najważniejszych Świąt naszej wiary. Być może wybrałbyś się do Kościoła aby uczestniczyć Mszy Świętej, w tym roku pewnie tego nie zrobisz nawet jak bardzo byś chciał. 

Co więc zrobić?

Znaleźć transmisję wieczornej liturgii. Ale co ponadto?

Oprócz znalezienia w sieci czy w TV transmisji Eucharystii, która będzie niestety  ograniczona co do ilości osób czy gestów liturgicznych, które normalnie celebrujemy w Wielki Czwartek, jak np. gest obmycia nóg. 

Jak więc przeżyć ten wieczór religijnie i duchowo?

Po określeniu swojej godziny transmisji Mszy Świętej, zadbaj o miejsce celebracji tego wieczoru. 

Zadbaj o to, aby przygotować dobrą kolację (jeszcze przed Mszą Świętą). 
I zasiądźcie razem do stołu. Dziękując Bogu za te dary i siebie nawzajem. 

Udekoruj stół. Nawet jeśli nie będziesz spożywał posiłku to zadbaj o dekorację. 
Połóż bochen Chleba, połóż winogrona. Niech te symbole odniosą Cię do Wieczernika. Zapal Świecę. 

Sam lub w gronie rodziny przeczytaj tekst z Ewangelii opisujący ostatnią wieczerzę (J13, 1-5) 

Pomódlcie się wspólnie (lub sam):

- za dar Eucharystii, 
- podziękuj za kapłanów i za dar kapłaństwa,
- podziękuj za tych kapłanów, którzy służą ci dziś, służyli wcześniej, przekazywali wiarę, udzielali sakramentów

A teraz zdejmij dekorację ze stołu. Obrus, Chleb i winogrona. 
Niech zostanie „nagi stół” z zapaloną świecą 

- podziękuj dziś za tą tęsknotę, że nie możesz do komunii fizycznie przystąpić
- pomódl się za tych kapłanów, którzy tak jak większość ludzi jest „zamknięta” w domach, na plebaniach i nie mogą dziś służyć ludziom jak każdego roku

Przy tym obnażonym stole przeproś:
- przeproś za lekceważenie (jeśli nie swoje to innych)) Eucharystii czy niedzielnego obowiązku uczestnictwa wtedy, kiedy było to możliwe na wyciągnięcie ręki. 
- przeproś Boga za kapłanów, którzy zgrzeszyli i zgorszyli wiernych 

Zakończ wspólną rodzinną modlitwę odmówieniem Ojcze Nasz i jeśli możesz obejrzyj transmisję liturgii Wielkiego Czwartku.
Rozpoczęło się Triduum Sacrum. 


Z Błogosławieństwem 
xłp

ps/ w komentarzu podziel się swoimi pomysłami na dobre przeżycie Wielkiego Czwartku. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 1 Niedziela Palmowa

Wielki Tydzień - jak go przeżyć?  Aby rzeczywiście stał się Wielki a nadchodzące dni Triduum Sacrum stały się święte. Kilka praktycznych rad jak celebrować Święta Wielkiej Nocy.  Niedziela Palmowa   Za tydzień (5.04) Niedziela Palmowa. Kolorowe palmy i  procesje towarzyszyły religijnemu przeżywaniu tego dnia. Niedziela Palmowa wskazuje liturgicznie na dwa wydarzenia z życia Jezusa: - Uroczysty wjazd do Jerozolimy – stąd nasze palmy. - Oraz Mękę Pańską, dlatego  wsłuchujemy się w jej opis podawany nam według w Ewangelii.  Niedziela Palmowa (Męki Pańskiej) wprowadza nas w misterium Wielkiego Tygodnia. Co więc robić?  Przygotowywałeś palmę? To nie rezygnuj z tego. Zrób i tym razem, pomimo że nie pójdziesz z nią do kościoła. Przeżyj liturgię z palmą w ręku. Jeśli możesz włącz transmisję ze Mszy Świętej i tak skorzystaj.  W chwili wolnego (a tych chwil mamy więcej niż dotychczas) sięgnij po opis Pasji, w tym roku z Ewangelii św. Mateusza (Mt 26,14-27-66  Op

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 3 Wielki Piątek

  Triduum Sacrum  Wielki Piątek – cały dzień  Dzień Męki i śmierci naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa.  To powinien być dzień ciszy. Spójrz na swój harmonogram dnia i pomyśl tylko o tym co konieczne. Obowiązki zawodowe, domowe. To co niekonieczne zastaw na po świętach.  Postaw w centrum tego dnia krzyż i w prz enośni i dosłownie. Postaw go w centralnym miejscu. Ustal sobie lub z domownikami godzinę waszej wspólnej celebracji. (np. 15.00) Możecie rozpocząć od Drogi Krzyżowej odczytując rozważania lub samemu układając spontanicznie modlitwy przy każdej stacji.  Odczytaj opis męki Jezusa według Ewangelii św. Jana ( Link ). Zrób to podobnie jak w Niedzielę Palmową, jeśli jest was więcej, możecie odczytać ją z podziałem na role.  Wyłącz TV, Radio, Netflixy, Spotify i inne internety dla rozrywki. Jeden dzień bez wiadomości z Facebook czy Twittera wyjdzie każdemu z nas na dobre. Niech w tym dniu nawet media przysłużą się skupieniu i modlitwie. Użyj ich tyl