Przejdź do głównej zawartości

O chrześcijańską twarz w obliczu kryzysu.


Trwa kryzys. 
Coraz bardziej zdajemy sobie z tego sprawę, że szalejący po świecie wirus to jednak coś więcej niż sezonowa grypa i po 7 dniach nie odpuści. 

Biologia, wirusologia czy epidemiologia to nie są tematy, na których się znam, więc te kwestie zostawmy lekarzom i naukowcom.   


Poruszmy kwestię chrześcijańskiego przeżycia tego czasu.

Tak wiele w sieci pojawiło się transmisji on-line. Transmitowane są Msze Święte, nabożeństwa, rekolekcje jest to piękna ewangelizacja i dzisiejszy czas rzeczywiście tego wymaga. 

Te wszystkie pytania o możliwość skorzystania z sakramentów ukazują tęsknotę za tym co tak ważne w naszym duchowym i religijnym życiu, a co nagle zostało nam w pewien sposób zabrane i ograniczone. 

Nasze chrześcijańskie i katolickie życie nie może jednak ograniczyć się tylko to kolejnej transmisji i kolejnego pobożnego linku przekazywanego dalej. 

Kryzys trwa i niestety wszystko wskazuje na to, że będzie się dalej rozwijał. Co za tym idzie, będzie nam coraz bardziej doskwierał. 

Kard. Krajewski powiedział nie tak dawno takie słowa: „Ewangelia rozgrywa się dziś na ulicy”. On to mówi w kontekście bezdomnych Rzymu. Przyjmując te słowa kardynała zwróćmy uwagę i na te nasze ulice i to nie tylko w kontekście ludzi bezdomnych.

Coraz większe ograniczenie nakładane przez państwo, to nie tylko zakaz wychodzenia z domu. Twój lokalny fryzjer nie może pracować. Mała budka, która była dostarczycielem domowej chemii nie może funkcjonować, miałeś podpisaną umowę na remont kuchni czy wymianę żaluzji i rolet… fachowiec nie przyjedzie, a może to jedyne źródło jego utrzymania. 


Wiele w intrenecie widać dobra. Ludzie robią sobie nawzajem zakupy, wspierają sąsiadów. I to jest piękne. 
Dziś chciałbym cię prosić o trochę więcej wyrozumiałości do zaistniałej sytuacji. 
O chrześcijańskie spojrzenie na drugiego. 
O pokazanie chrześcijańskiej twarzy. 
Św. Paweł w liście do Galatów napisał: Jeden drugiego brzemiona noście i tak wypełniajcie prawo Chrystusowe”. 

Chciej w tym czasie zobaczyć nie tylko swoje problemy, ale też i innych. Nie zrywaj małych umów, przełóż; podpisz nowe. Zapytaj swojego lokalnego usługodawcę jak radzi sobie w trudnym czasie. Może twój proboszcz na małej parafii będzie za chwilę w wielkich tarapatach. Może „pani ze sklepiku pod blokiem” zaraz straci pracę. Jeśli zaś sam jesteś właścicielem budki z owocami to nie wykorzystuj sytuacji, że tylko u Ciebie można zrobić zakupy.  Spójrz na drugiego chrześcijańskim okiem i głoś Ewangelię własnym życiem, w tym czasie kiedy nie można jej głosić na ambonie. 

x. ŁP

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 1 Niedziela Palmowa

Wielki Tydzień - jak go przeżyć? Aby rzeczywiście stał się Wielki a nadchodzące dni Triduum Sacrum stały się święte.
Kilka praktycznych rad jak celebrować Święta Wielkiej Nocy. 


Niedziela Palmowa  
Za tydzień (5.04) Niedziela Palmowa. Kolorowe palmy i procesje towarzyszyły religijnemu przeżywaniu tego dnia. Niedziela Palmowa wskazuje liturgicznie na dwa wydarzenia z życia Jezusa:
- Uroczysty wjazd do Jerozolimy – stąd nasze palmy. - Oraz Mękę Pańską, dlatego wsłuchujemy się w jej opis podawany nam według w Ewangelii. 
Niedziela Palmowa (Męki Pańskiej) wprowadza nas w misterium Wielkiego Tygodnia.


Co więc robić? 
Przygotowywałeś palmę? To nie rezygnuj z tego. Zrób i tym razem, pomimo że nie pójdziesz z nią do kościoła. Przeżyj liturgię z palmą w ręku. Jeśli możesz włącz transmisję ze Mszy Świętej i tak skorzystaj. 


W chwili wolnego (a tych chwil mamy więcej niż dotychczas) sięgnij po opis Pasji, w tym roku z Ewangelii św. Mateusza (Mt 26,14-27-66 Opis męki) i przeczytaj go. 
Jeśli jesteś w gron…

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 2 Wielki Czwartek

Wielki Czwartek  - Czas do południa 
Poranek Wielkiego Czwartku to czas kiedy kapłani gromadzili się wokół biskupów diecezjalnych na uroczystej Mszy Świętej sprawowanej w Katedrach. Błogosławiono i konsekrowano oleje używane do sprawowania sakramentów, a kapłani pod przewodnictwem biskupa odnawiali swoje przyrzeczenia kapłańskie. W tym roku tego nie będzie. Biskupi w zaciszu katedr pobłogosławią oleje byśmy mogli sprawować sakramenty jak już ustaną obostrzenia.  Kapłani nie mogą spotkać się w gronie braci i wspólnie modlić się przy biskupie. Pamiętaj tego poranka o kapłanach i biskupach, którzy także w tym trudnym czasie zmagają się z trudnościami obostrzeń i niemożliwością dotarcia do wiernych tak jakbyśmy tego chcieli.  Pomyśl też tego dnia o swojej parafii i o jej potrzebach. Może warto zapytać proboszcza jak wspomóc parafię, wszak normalna droga utrzymywania parafii, a co za tym idzie i księży, z niedzielnej tacy jest zawieszona. Triduum Sacrum 
Wielki Czwartek Wieczór 

Pamiątka Ostatn…

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 3 Wielki Piątek

Triduum Sacrum 


Wielki Piątek – cały dzień 
Dzień Męki i śmierci naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. 
To powinien być dzień ciszy. Spójrz na swój harmonogram dnia i pomyśl tylko o tym co konieczne. Obowiązki zawodowe, domowe. To co niekonieczne zastaw na po świętach. 
Postaw w centrum tego dnia krzyż i w przenośni i dosłownie. Postaw go w centralnym miejscu. Ustal sobie lub z domownikami godzinę waszej wspólnej celebracji. (np. 15.00)
Możecie rozpocząć od Drogi Krzyżowej odczytując rozważania lub samemu układając spontanicznie modlitwy przy każdej stacji. 
Odczytaj opis męki Jezusa według Ewangelii św. Jana (Link). Zrób to podobnie jak w Niedzielę Palmową, jeśli jest was więcej, możecie odczytać ją z podziałem na role. 
Wyłącz TV, Radio, Netflixy, Spotify i inne internety dla rozrywki. Jeden dzień bez wiadomości z Facebook czy Twittera wyjdzie każdemu z nas na dobre. Niech w tym dniu nawet media przysłużą się skupieniu i modlitwie. Użyj ich tylko po to, aby włączyć się w transmisję celebrac…