Przejdź do głównej zawartości

O chrześcijańską twarz w obliczu kryzysu.


Trwa kryzys. 
Coraz bardziej zdajemy sobie z tego sprawę, że szalejący po świecie wirus to jednak coś więcej niż sezonowa grypa i po 7 dniach nie odpuści. 

Biologia, wirusologia czy epidemiologia to nie są tematy, na których się znam, więc te kwestie zostawmy lekarzom i naukowcom.   


Poruszmy kwestię chrześcijańskiego przeżycia tego czasu.

Tak wiele w sieci pojawiło się transmisji on-line. Transmitowane są Msze Święte, nabożeństwa, rekolekcje jest to piękna ewangelizacja i dzisiejszy czas rzeczywiście tego wymaga. 

Te wszystkie pytania o możliwość skorzystania z sakramentów ukazują tęsknotę za tym co tak ważne w naszym duchowym i religijnym życiu, a co nagle zostało nam w pewien sposób zabrane i ograniczone. 

Nasze chrześcijańskie i katolickie życie nie może jednak ograniczyć się tylko to kolejnej transmisji i kolejnego pobożnego linku przekazywanego dalej. 

Kryzys trwa i niestety wszystko wskazuje na to, że będzie się dalej rozwijał. Co za tym idzie, będzie nam coraz bardziej doskwierał. 

Kard. Krajewski powiedział nie tak dawno takie słowa: „Ewangelia rozgrywa się dziś na ulicy”. On to mówi w kontekście bezdomnych Rzymu. Przyjmując te słowa kardynała zwróćmy uwagę i na te nasze ulice i to nie tylko w kontekście ludzi bezdomnych.

Coraz większe ograniczenie nakładane przez państwo, to nie tylko zakaz wychodzenia z domu. Twój lokalny fryzjer nie może pracować. Mała budka, która była dostarczycielem domowej chemii nie może funkcjonować, miałeś podpisaną umowę na remont kuchni czy wymianę żaluzji i rolet… fachowiec nie przyjedzie, a może to jedyne źródło jego utrzymania. 


Wiele w intrenecie widać dobra. Ludzie robią sobie nawzajem zakupy, wspierają sąsiadów. I to jest piękne. 
Dziś chciałbym cię prosić o trochę więcej wyrozumiałości do zaistniałej sytuacji. 
O chrześcijańskie spojrzenie na drugiego. 
O pokazanie chrześcijańskiej twarzy. 
Św. Paweł w liście do Galatów napisał: Jeden drugiego brzemiona noście i tak wypełniajcie prawo Chrystusowe”. 

Chciej w tym czasie zobaczyć nie tylko swoje problemy, ale też i innych. Nie zrywaj małych umów, przełóż; podpisz nowe. Zapytaj swojego lokalnego usługodawcę jak radzi sobie w trudnym czasie. Może twój proboszcz na małej parafii będzie za chwilę w wielkich tarapatach. Może „pani ze sklepiku pod blokiem” zaraz straci pracę. Jeśli zaś sam jesteś właścicielem budki z owocami to nie wykorzystuj sytuacji, że tylko u Ciebie można zrobić zakupy.  Spójrz na drugiego chrześcijańskim okiem i głoś Ewangelię własnym życiem, w tym czasie kiedy nie można jej głosić na ambonie. 

x. ŁP

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 1 Niedziela Palmowa

Wielki Tydzień - jak go przeżyć?  Aby rzeczywiście stał się Wielki a nadchodzące dni Triduum Sacrum stały się święte. Kilka praktycznych rad jak celebrować Święta Wielkiej Nocy.  Niedziela Palmowa   Za tydzień (5.04) Niedziela Palmowa. Kolorowe palmy i  procesje towarzyszyły religijnemu przeżywaniu tego dnia. Niedziela Palmowa wskazuje liturgicznie na dwa wydarzenia z życia Jezusa: - Uroczysty wjazd do Jerozolimy – stąd nasze palmy. - Oraz Mękę Pańską, dlatego  wsłuchujemy się w jej opis podawany nam według w Ewangelii.  Niedziela Palmowa (Męki Pańskiej) wprowadza nas w misterium Wielkiego Tygodnia. Co więc robić?  Przygotowywałeś palmę? To nie rezygnuj z tego. Zrób i tym razem, pomimo że nie pójdziesz z nią do kościoła. Przeżyj liturgię z palmą w ręku. Jeśli możesz włącz transmisję ze Mszy Świętej i tak skorzystaj.  W chwili wolnego (a tych chwil mamy więcej niż dotychczas) sięgnij po opis Pasji, w tym roku z Ewangelii św. Mateusza (Mt 26,14-27-66  Op

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 2 Wielki Czwartek

Wielki Czwartek  - Czas do południa  Poranek Wielkiego Czwartku to czas kiedy kapłani gromadzili się wokół biskupów diecezjalnych  na uroczystej Mszy Świętej sprawowanej w Katedrach. Błogosławiono i konsekrowano oleje używane do sprawowania sakramentów, a kapłani pod przewodnictwem biskupa odnawiali swoje przyrzeczenia kapłańskie. W tym roku tego nie będzie. Biskupi w zaciszu katedr pobłogosławią oleje byśmy mogli sprawować sakramenty jak już ustaną obostrzenia.   Kapłani nie mogą spotkać się w gronie braci i wspólnie modlić się przy biskupie.     Pamiętaj tego poranka o kapłanach i biskupach, którzy także w tym trudnym czasie zmagają się z trudnościami obostrzeń i niemożliwością dotarcia do wiernych tak jakbyśmy tego chcieli.  Pomyśl też tego dnia o swojej parafii i o jej potrzebach. Może warto zapytać proboszcza jak wspomóc parafię, wszak normalna droga utrzymywania parafii, a co za tym idzie i księży, z niedzielnej tacy jest zawieszona.  Triduum Sacrum  Wie

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 3 Wielki Piątek

  Triduum Sacrum  Wielki Piątek – cały dzień  Dzień Męki i śmierci naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa.  To powinien być dzień ciszy. Spójrz na swój harmonogram dnia i pomyśl tylko o tym co konieczne. Obowiązki zawodowe, domowe. To co niekonieczne zastaw na po świętach.  Postaw w centrum tego dnia krzyż i w prz enośni i dosłownie. Postaw go w centralnym miejscu. Ustal sobie lub z domownikami godzinę waszej wspólnej celebracji. (np. 15.00) Możecie rozpocząć od Drogi Krzyżowej odczytując rozważania lub samemu układając spontanicznie modlitwy przy każdej stacji.  Odczytaj opis męki Jezusa według Ewangelii św. Jana ( Link ). Zrób to podobnie jak w Niedzielę Palmową, jeśli jest was więcej, możecie odczytać ją z podziałem na role.  Wyłącz TV, Radio, Netflixy, Spotify i inne internety dla rozrywki. Jeden dzień bez wiadomości z Facebook czy Twittera wyjdzie każdemu z nas na dobre. Niech w tym dniu nawet media przysłużą się skupieniu i modlitwie. Użyj ich tyl