"Zdumienie"


„Pewnej niedzieli matka budzi syna, mówiąc, że czas iść do kościoła. Syn nie reaguje, więc po dziesięciu minutach matka przychodzi ponownie i mówi: „Wstawaj natychmiast i idź do kościoła. „Nie chcę mamo, to takie nudne, [tam nic się nie dzieje] po co zawracać sobie tym głowę? - odpowiada syn. „ Z dwóch powodów: po pierwsze, wiesz, że trzeba iść w niedzielę do kościoła, a po drugie to ty jesteś biskupem tej diecezji”.
/T. Radcliffe, Po co chodzić do kościoła/

"...To takie nudne, tam nic się nie dzieje". Czy to tylko słowa wyjęte z fragmentu książki, czy niestety coś więcej? 

Większość uczestników niedzielnej liturgii Mszy Świętej doskonale potrafi opowiedzieć jej przebieg. Jak jest kolejność jej sprawowania, co po czym następuje; niektórzy potrafią dokończyć rozpoczynającą się Ewangelię, bo akurat dość znany fragment jest odczytywany. Wszytko znam, co tam mnie może zaskoczyć? 


W Ewangelia z niedzieli (Mk 1,21-28) dwa razy pada słowo: ZDUMIENIE. 

Czym jest zdumienie? Pewną formą zachwytu, zadziwieniem, czasem podziewem
W zdumienie może wprawić nas drugi człowiek, jego zachowanie, osiągnięcia. Nieraz w stan zdumienia i zadziwienia wprowadza nas piękny widok otaczającego nas świata. Zdumienie nas zmienia, ubogaca. 

Teraz pytanie: czy moja wiara potrafi mnie jeszcze wprowadzić w stan zdumienia. Czy w przeżywaniu mojej wiary jest jest miejsce na zdumienie? 
Oby było, tylko taka wiara ma jeszcze szansę się rozwijać.

Ewangelista Marek pisze, że wszyscy się zdumieli, zaczęli rozmawiać ze sobą na temat swojej wiary, osoby Jezusa, tego co widzieli, doświadczyli. 

Przeżywając kolejną niedzielę swojego życia, zechciej zdumieć się na nowo Eucharystią, pozwól Bogu na przemianę.


Dobrej Niedzieli.
Pełnej zdumienia Bożymi dziełami.Komentarze

  1. Mimo iż, co niedziele staram się szczerze skupić na słowach Ewangelii, Księdza... żyć Eucharystia w danej chwili przyznaję szczerze ,że co chwilę łapię się ,że znowu gdzieś myślami "odleciałem" , jutro postaram się znowu i mam nadzieję, że dzięki Twojemu wpisowi postaram się bardziej :). Pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz