Przejdź do głównej zawartości

w poszukiwaniu radości

"Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się!" 

Powyższe słowa z listu Filipian rozpoczynają liturgię 3 niedzieli adwentu, niedzieli Gaudete, niedzieli radości.  
Miło zapewne jest usłyszeć to wezwanie do radości, ale zarazem, kiedy konfrontujemy je z otaczającą nas rzeczywistością to tak trudno wcielić to wezwanie w codzienne życie. Kiedy nasze osobiste życie dotykane jest przez różnorakie trudności, czy to zdrowie, czy kłopoty finansowe, psujące się relacje czy jeszcze inne dramaty i tragedie, to gdzie radość? Jak zrealizować wezwanie św. Pawła?


By odnaleźć radość o której mówi św. Paweł, by podjąć jego wezwanie warto spojrzeć na jego sytuację, gdy pisał owe słowa. 
Życie św. Pawła, gdy pisał ów list nie napawało optymizmem, był prześladowany przez Żydów, z chłodem przyjmowany przez pierwszych uczniów, uciekający z miasta do miasta. Łatwo przychodzi mówić o radości gdy wszystko jest w najlepszym porządku, św. Paweł wzywa nawet wtedy gdy tak nie jest. Co więc jest radością Pawła do której zachęca?
To "Radość w Panu". Radość z naszej relacji do niego, tej osobistej, tej mojej, tej której nie zabiera mi zewnętrzna trudność. Głęboka radość z poznania Chrystusa. 

Przed nami święta Bożego Narodzenia. Już za tydzień, kolejny raz będziesz świętował pamiątkę narodzin Jezusa Chrystusa. Czy to niesie radość? Czy to tylko wypełnienie tradycji. Niech ten ostatni tydzień adwentu stanie się okazją do zadania sobie samemu pytania, gdzie szukam swojej radości? 


Marana Tha!
Przyjdź, Panie Jezu. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

w zatroskaniu o kapłaństwo

To już mój kolejny wielki czwartek przeżywany jako ksiądz-zakonnik, kolejna Msza Krzyżma z ponowieniem kapłańskich przyrzeczeń. Dziś na kazaniu, z ust arcybiskupa Dublina padło pytanie skierowane do kapłanów o istotę powołania. O powrót do tego pierwszego momentu odpowiedzi na powołanie. Co Cię wtedy zafascynowało? Pójście za Jezusem? Służba Jemu. Głoszenie Jego nauki. A co jest dziś pytał arcybiskup. Czy jest wciąż ta fascynacja?  No właśnie czy jest? Czy dziś w kapłańskim życiu wciąż jestem wpatrzony w Tego Pasterza z zielonych pastwisk, który pokazuje jak szukać zagubionej owcy. Czy może wokół ciemny las, który przysłania Tego, który stał u początku powołania.   Pytanie z dzisiejszej homilii to pytanie kapłańskiej codzienności…  Za papieżem Franciszkiem powtarzam prośbę… módlcie się za mnie… Módlcie się za kapłanów… Niech uczestnictwo w Liturgii Wieczerzy Pańskiej, będzie dziękczynieniem Bogu za te dwa sakramenty Jego miłości i Jego obecności wś

niespodziewane rekolekcje ...

najpierw była niespodziewana informacja ... Tomek dostał wylewu... jest w szpitalu w Ammanie, módlmy się  szok, niedowierzanie ... niespełna 35 lat i wylew... przecież chyba był zdrowy potem przychodziły już kolejne informacje, wskazujące na pogarszający się stan zdrowia rodzące się pytania... co dalej, co będzie... czy rzeczywiście spotkamy się na pogrzebie... Dziś już wiemy, że spotkaliśmy się po raz ostani w kościele w Czechowicach, by wspólnie przejść ostatnią  ziemską drogę.   Tomka umieranie trwało tydzień... Tydzień wielkiej modlitewnej solidarności świata, w którym on odcisnął znak swojej obecności.  Tydzień refleksji czy jestem gotów na to, by spotkać się z Panem Życia, który potrafi zawołać w dość nieoczekiwanym miejscu i momencie życia.  Pogrzeb, który z jednej strony jest pożegnaniem, ale w naszym "zakonnym wydaniu" jest też celebracją daru życia. Dziękczynieniem Bogu za dar człowieka we wspólnocie. Tak żegnaliśmy Tomka w gronie braci, którz

5 lat temu

Niedziela Bożego Miłosierdzia... 30 marca 2008 roku Siedmiu kleryków Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej przygotowuje się do złożenia profesji wieczystej.  Po zimowej Wielkanocy we Władysławowie i zimowych rekolekcjach wróciliśmy do Domu Głównego w Poznaniu. Tam podczas uroczystej liturgii Niedzieli Miłosierdzia padały te słowa: "W Imię Trójcy Przenajświętszej.... składam w tymże Towarzystwie dozgonny ślub czystości, ubóstwa i posłuszeństwa... przy pomocy łaski Bożej i pod opieką Matki Najświętszej żyć będę duchem tego Towarzystwa ... "  Złożony podpis, akt profesji na ołtarzu, z rąk przełożonego profesyjny krzyż ...  Zakonne życie w pełni...  Minęło już (albo dopiero) 5 lat.  5 Bożych lat... ile doświadczyłem, ile otrzymałem w tak niedługim przecież czasie wie sam Pan Bóg tylko...  Dziś pierwszy sms z życzeniami i zapewnieniem o modlitwie przyszedł od rodziców,  zawsze ten krok do przodu, nawet wtedy gdy dzieli nas odległość