Przejdź do głównej zawartości

niedzielna Wigilia

Co kilka/kilkanaście lat zdarza się, że 4 niedziela adwentu wypada 24 grudnia, czyli wigilia świąt Bożego Narodzenia wypada w niedzielę. Wiele pytań pojawia się w internetowej rzeczywistości, czy i ile raz w niedzielę iść do kościoła, jak to z tym postem. Jest czy nie? Ale nie o tym w tym wpisie. 


Niedzielna Wigilia czy wigilia w niedzielę skraca nam czas adwentu o dobrych kilka dni. Z 4 tygodnia adwentu zostaje nam tylko kilka godzin. Warto się pokusić o refleksję jak minął ten czas? 
Czy cokolwiek się zmieniło? Czy moje postanowienia z początku tego czasu udało się zrealizować? Co przyniósł mijający właśnie Adwent.

Jutro liturgia Kościoła przedstawia nam w Ewangelii znany opis Zwiastowania. To co wydarzyło się 9 miesięcy przed Bożym Narodzeniem. 
Młoda dziewczyna, Anioł, Objawienie, Dobra Nowina o Zbawieniu człowieka. Wsłuchując się w jutro w orędzie Ewangelii stoimy już niejako jedną nogą w betlejemskim żłóbku, u progu świąt. 

Jak jest twoja odpowiedź na Boże wezwanie. Czy jesteś gotów powiedzieć mu TAK, jak Maryja. Cudowności objawień skończyły się w momencie wyrażenia zgody, potem była już tylko zimna betlejemska szopa, ale dzięki temu. Otrzymaliśmy zbawienie. 

Przeżywając ostatnią niedzielę tegorocznego Adwentu, w przeddzień Świąt Bożego Narodzenia pomyśl nad swoją odpowiedzią Bogu. 


Marana Tha!
Przyjdź Panie Jezu


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 1 Niedziela Palmowa

Wielki Tydzień - jak go przeżyć?  Aby rzeczywiście stał się Wielki a nadchodzące dni Triduum Sacrum stały się święte. Kilka praktycznych rad jak celebrować Święta Wielkiej Nocy.  Niedziela Palmowa   Za tydzień (5.04) Niedziela Palmowa. Kolorowe palmy i  procesje towarzyszyły religijnemu przeżywaniu tego dnia. Niedziela Palmowa wskazuje liturgicznie na dwa wydarzenia z życia Jezusa: - Uroczysty wjazd do Jerozolimy – stąd nasze palmy. - Oraz Mękę Pańską, dlatego  wsłuchujemy się w jej opis podawany nam według w Ewangelii.  Niedziela Palmowa (Męki Pańskiej) wprowadza nas w misterium Wielkiego Tygodnia. Co więc robić?  Przygotowywałeś palmę? To nie rezygnuj z tego. Zrób i tym razem, pomimo że nie pójdziesz z nią do kościoła. Przeżyj liturgię z palmą w ręku. Jeśli możesz włącz transmisję ze Mszy Świętej i tak skorzystaj.  W chwili wolnego (a tych chwil mamy więcej niż dotychczas) sięgnij po opis Pasji, w tym roku z Ewangelii św. Mateusza (Mt 26,14-27-66  Op

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 2 Wielki Czwartek

Wielki Czwartek  - Czas do południa  Poranek Wielkiego Czwartku to czas kiedy kapłani gromadzili się wokół biskupów diecezjalnych  na uroczystej Mszy Świętej sprawowanej w Katedrach. Błogosławiono i konsekrowano oleje używane do sprawowania sakramentów, a kapłani pod przewodnictwem biskupa odnawiali swoje przyrzeczenia kapłańskie. W tym roku tego nie będzie. Biskupi w zaciszu katedr pobłogosławią oleje byśmy mogli sprawować sakramenty jak już ustaną obostrzenia.   Kapłani nie mogą spotkać się w gronie braci i wspólnie modlić się przy biskupie.     Pamiętaj tego poranka o kapłanach i biskupach, którzy także w tym trudnym czasie zmagają się z trudnościami obostrzeń i niemożliwością dotarcia do wiernych tak jakbyśmy tego chcieli.  Pomyśl też tego dnia o swojej parafii i o jej potrzebach. Może warto zapytać proboszcza jak wspomóc parafię, wszak normalna droga utrzymywania parafii, a co za tym idzie i księży, z niedzielnej tacy jest zawieszona.  Triduum Sacrum  Wie

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 3 Wielki Piątek

  Triduum Sacrum  Wielki Piątek – cały dzień  Dzień Męki i śmierci naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa.  To powinien być dzień ciszy. Spójrz na swój harmonogram dnia i pomyśl tylko o tym co konieczne. Obowiązki zawodowe, domowe. To co niekonieczne zastaw na po świętach.  Postaw w centrum tego dnia krzyż i w prz enośni i dosłownie. Postaw go w centralnym miejscu. Ustal sobie lub z domownikami godzinę waszej wspólnej celebracji. (np. 15.00) Możecie rozpocząć od Drogi Krzyżowej odczytując rozważania lub samemu układając spontanicznie modlitwy przy każdej stacji.  Odczytaj opis męki Jezusa według Ewangelii św. Jana ( Link ). Zrób to podobnie jak w Niedzielę Palmową, jeśli jest was więcej, możecie odczytać ją z podziałem na role.  Wyłącz TV, Radio, Netflixy, Spotify i inne internety dla rozrywki. Jeden dzień bez wiadomości z Facebook czy Twittera wyjdzie każdemu z nas na dobre. Niech w tym dniu nawet media przysłużą się skupieniu i modlitwie. Użyj ich tyl