Przejdź do głównej zawartości

Ad hoc o dzisiejszym wydarzeniu w Łagiewnikach

Teraz będzie ironicznie... 
A w związku z jutrzejszą Uroczystością trochę poważniejszy wpis później 

Dziś w Łagiewnikach uroczysta Msza Święta i Jubileuszowy Akt przyjęcia Jezusa Chrystusa z Pana i Króla (zainteresowanych odsyłam na stronę episkopatu).

Internet drży, facebooki, twittery wieszczą koniec demokracji. Dziś episkopat przy współudziale władz państwowych zrobił zamach na demokrację. Od dziś w Polsce zmienił się ustrój, z demokracji na monarchię. NIe wiem czy czas na powołanie kolejnych komitetów obrony dawnego ustroju. Zacząć się lękać policji religijnej na ulicach od dzisiejszego popołudnia. No bo przecież ... Episkopat ponoć ogłosił Jezusa Królem Polski.

Kiedy na maturze z języka polskiego pojawiło się sprawdzanie rozumienia tekstu zawsze się zastanawiałem po co? Kiedy jednak widzę medialny szum dotyczący dzisiejszego wydarzenia utwierdzam się w tym przekonaniu, że to było dobre posunięcie. Czytać ze zrozumieniem, w swoim własnym języku może okazać się przeszkodą nie do przeskoczenia. 

Ku uspokojeniu roztargnionych serc, że od dziś żyjemy w Królestwie, chciałbym tylko powiedzieć, że ten akt jest tylko i wyłącznie religijny, jest dobrowolny, podejmowany przez wierzących w wolności serca i umysłu. 
Żeby nie było, że uczepiłem się tylko strony zalęknionej, to kilka słów dla nas wierzących, dla których dzisiejsze wydarzenie ma znaczenie. Oby, nie było tylko kolejną naszą narodową pielgrzymką spowitą tłumami wokół sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach. Oby, nie było wydarzeniem jednorazowym, które nic nie wniesie do codziennego życia wiary. Głoszenie Królestwa Chrystusowego do nie polityczne dekrety, ustawy i obecność polityków na mszy... ale to moje i twoje codzienne życie. To życie prawe, to życie w którym pomimo, grzechów i słabości idziesz dalej ku Bogu. Takiego królestwa potrzebujemy. 
Tylko prawdziwie chrześcijańskim życiem przekonasz dziś tych, którzy tego co dzieje się w Łagiewnikach, jakoś dziwnie się boją.

Viva Christo Rey! to dziś okrzyk chrześcijanina. Niech żyje Chrystus Król w moim i Twoim życiu, nie tylko na transparentach i czerwonych płaszczach.Rzadko kiedy daję się ponieść emocjom w internetach, ale tym razem zrobiłem sobie lekki wyjątek. 
Dobrego popołudnia

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 1 Niedziela Palmowa

Wielki Tydzień - jak go przeżyć?  Aby rzeczywiście stał się Wielki a nadchodzące dni Triduum Sacrum stały się święte. Kilka praktycznych rad jak celebrować Święta Wielkiej Nocy.  Niedziela Palmowa   Za tydzień (5.04) Niedziela Palmowa. Kolorowe palmy i  procesje towarzyszyły religijnemu przeżywaniu tego dnia. Niedziela Palmowa wskazuje liturgicznie na dwa wydarzenia z życia Jezusa: - Uroczysty wjazd do Jerozolimy – stąd nasze palmy. - Oraz Mękę Pańską, dlatego  wsłuchujemy się w jej opis podawany nam według w Ewangelii.  Niedziela Palmowa (Męki Pańskiej) wprowadza nas w misterium Wielkiego Tygodnia. Co więc robić?  Przygotowywałeś palmę? To nie rezygnuj z tego. Zrób i tym razem, pomimo że nie pójdziesz z nią do kościoła. Przeżyj liturgię z palmą w ręku. Jeśli możesz włącz transmisję ze Mszy Świętej i tak skorzystaj.  W chwili wolnego (a tych chwil mamy więcej niż dotychczas) sięgnij po opis Pasji, w tym roku z Ewangelii św. Mateusza (Mt 26,14-27-66  Op

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 2 Wielki Czwartek

Wielki Czwartek  - Czas do południa  Poranek Wielkiego Czwartku to czas kiedy kapłani gromadzili się wokół biskupów diecezjalnych  na uroczystej Mszy Świętej sprawowanej w Katedrach. Błogosławiono i konsekrowano oleje używane do sprawowania sakramentów, a kapłani pod przewodnictwem biskupa odnawiali swoje przyrzeczenia kapłańskie. W tym roku tego nie będzie. Biskupi w zaciszu katedr pobłogosławią oleje byśmy mogli sprawować sakramenty jak już ustaną obostrzenia.   Kapłani nie mogą spotkać się w gronie braci i wspólnie modlić się przy biskupie.     Pamiętaj tego poranka o kapłanach i biskupach, którzy także w tym trudnym czasie zmagają się z trudnościami obostrzeń i niemożliwością dotarcia do wiernych tak jakbyśmy tego chcieli.  Pomyśl też tego dnia o swojej parafii i o jej potrzebach. Może warto zapytać proboszcza jak wspomóc parafię, wszak normalna droga utrzymywania parafii, a co za tym idzie i księży, z niedzielnej tacy jest zawieszona.  Triduum Sacrum  Wie

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 3 Wielki Piątek

  Triduum Sacrum  Wielki Piątek – cały dzień  Dzień Męki i śmierci naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa.  To powinien być dzień ciszy. Spójrz na swój harmonogram dnia i pomyśl tylko o tym co konieczne. Obowiązki zawodowe, domowe. To co niekonieczne zastaw na po świętach.  Postaw w centrum tego dnia krzyż i w prz enośni i dosłownie. Postaw go w centralnym miejscu. Ustal sobie lub z domownikami godzinę waszej wspólnej celebracji. (np. 15.00) Możecie rozpocząć od Drogi Krzyżowej odczytując rozważania lub samemu układając spontanicznie modlitwy przy każdej stacji.  Odczytaj opis męki Jezusa według Ewangelii św. Jana ( Link ). Zrób to podobnie jak w Niedzielę Palmową, jeśli jest was więcej, możecie odczytać ją z podziałem na role.  Wyłącz TV, Radio, Netflixy, Spotify i inne internety dla rozrywki. Jeden dzień bez wiadomości z Facebook czy Twittera wyjdzie każdemu z nas na dobre. Niech w tym dniu nawet media przysłużą się skupieniu i modlitwie. Użyj ich tyl