quo vadis... Irlandio??? Quo Vadis?

Quo vadis Irlandio ... ? 
To chyba jedyne pytanie jakie dziś należałoby zadać.
Nie pytać: dlaczego? po co? 
ale właśnie dokąd zmierzasz? gdzie idziesz? 

23 maja 2015 roku, godzin 18.00 tłum ludzi zgromadził się przy Dublińskim Zamku, by wysłuchać oficjalnych wyników referendum.
Głosowało prawie 2 mln ludzi, głosów oddanych na TAK - 62,1% głosów na NIE - 37,9%. Jeden tylko okręg wyborczy, Roscommon - South Leitrim, położony w zachodnio-północnej części wyspy miał przeważającą liczbę głosów NIE. Reszta kraju w różnych proporcjach głosowała YES, z największym poparcie w Dublinie 75%. 

Tyle ze statystyk. Quo Vadis Irlandio... ? 

Wolność, Równość, Braterstwo, piękne słowa, myślę że dość znane w historii świata. W irlandzkiej rzeczywistości ubrane w jedno: Equality for everyone! Równość... czyż to nie piękne hasło.
Przecież wszyscy jesteśmy równi. To fakt, niezaprzeczalny. Jesteśmy równi w swoim człowieczeństwie, bez względu na kolor skóry, wyznanie, pochodzenie, orientacje polityczne itd...
Ale czy pod tym hasłem jakim jest równość - mam prawo przeciwstawiać się naturze, logice, przyszłości narodu. Co daje takie prawo?

Carpe diem!  To kolejne hasło, też znane z historii świata. Uwspółcześnione brzmi: baw się dobrze... korzystaj z życia... jak mawiają Irlandczycy: have fun!, great craic! 
Za cenę zabawy... dla zabawy... zmienimy konstytucje! 


Quo Vadis Irlandio... 
Przyjdzie czas myślenia o konsekwencjach wprowadzanych "tęczowych" zmian, które dla 60% głosujących dziś są triumfem. 

Komentarze

  1. Bardzo dobry komentarz prosze Ksiedza. Zaluje, ze Irlandia jako pierwszy kraj na Swiecie zapisal w Konstytucji, ze malzenstwo juz nie jest zwiazkiem jednego mezczyzny i jednej kobiety. Szkoda, ze Kosciol Katolicki w Irlandii nie protestowal przeciwko lamaniu Bozego Prawa. Jako nic nie slyszalem w irlandzkich parafiach zadnych glosow od osob duchownych, ze sa przeciw zatwierdzeniu tego bezboznego prawa. Pytam sie raczej: gdzie jestes Kosciele Katolicki? Dokad zmierzasz? Moze mi na to Ksiadz uprzejmie opowiedziec? Z Bogiem

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz