Przejdź do głównej zawartości

o wyborach... po wyborach


W Polsce odbyły się wybory... można powiedzieć wciąż trwają.
W Irlandii jak na razie trwa kampania przed wyborami, które odbędą 22 maja i dotyczą zmian w konstytucji tego kraju, między innymi zmiany definicji małżeństwa... 

Tak więc moja rzeczywistość polsko-irlandzka naznaczona jest obecnymi wyborami... 

jednak jeśli spodziewasz się w tym tekście politycznego komentarza to nie czytaj...  

Wybory...  wciąż ich dokonujemy, każdego dnia, poczynając od najprostszych o której wstać i czy ta decyzja zdeterminowana jest obowiązkiem pracy, troski o najbliższych czy moją wolną wolą to zawsze jest decyzją. Moim wyborem. Dokonujemy też wyborów ważniejszych niż zaparzenie kawy czy herbaty  a które dotykają mojego dnia, tygodnia, przyszłego życia. Dotykają moich najbliższych, znajomych, mojej rodziny, dotyczą środowiska w którym żyję, mojej ojczyzny i kraju w którym żyję. 
Nie ma życia bez wyborów.
Warto więc sobie zadać pytanie jakie jest życie po wyborach, których dokonuję. 

Ewangelia niedzieli, która minęła (10.05.2015) też mówiła o wyborze. O wyborze Jezusa względem jego uczniów. A więc, nie tylko tej Dwunastki sprzed dwóch tysięcy lat. Ale każdego ochrzczonego człowieka. 

Ja was wybrałem.... Jesteście przyjaciółmi moimi.... 

Czy ja wierzę w te słowa? 
Kimkolwiek jestem. 
Gdziekolwiek jestem.
Cokolwiek robię.
Czy wierzę w te słowa? 

Jestem przyjacielem Jezusa! 

Pytanie drugie czy On jest moim przyjacielem? Czy potrafię zaprzyjaźnić się z Bogiem?
To już wybór. Wybór konkretnej przyjaźni. Wybór konkretnych wartości życia. 
Jeśli dokonam tego wyboru... 
To z każdy inny będzie łatwiej.

Ten kto przyjaźni się z Bogiem potrafi się zrozumieć tych ziemskich znajomych, z którymi tak bardzo się nie raz różnimy. 
Ten kto przyjaźni się z Bogiem, ten do tej przyjaźni zachęca innych ale jej nie narzuca.

I dwa zdania w kontekście społecznościowych dyskusji po wczorajszych wyborach prezydenckich.  Jedni już się cieszą... inni się martwią... przeżywają... ale moim zdaniem, z krańca Europy na Zielonej wyspie... Ani cieszący się, ani przeżywający nie mają prawa, by wyzywać sie nawzajem. Tylko się zezłościsz... a nic ważnego nie przekażesz.  Zaprzyjaźnij się z Jezusem... to jeden z najważniejszych wyborów życia... inne podporządkuj temu. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 1 Niedziela Palmowa

Wielki Tydzień - jak go przeżyć? Aby rzeczywiście stał się Wielki a nadchodzące dni Triduum Sacrum stały się święte.
Kilka praktycznych rad jak celebrować Święta Wielkiej Nocy. 


Niedziela Palmowa  
Za tydzień (5.04) Niedziela Palmowa. Kolorowe palmy i procesje towarzyszyły religijnemu przeżywaniu tego dnia. Niedziela Palmowa wskazuje liturgicznie na dwa wydarzenia z życia Jezusa:
- Uroczysty wjazd do Jerozolimy – stąd nasze palmy. - Oraz Mękę Pańską, dlatego wsłuchujemy się w jej opis podawany nam według w Ewangelii. 
Niedziela Palmowa (Męki Pańskiej) wprowadza nas w misterium Wielkiego Tygodnia.


Co więc robić? 
Przygotowywałeś palmę? To nie rezygnuj z tego. Zrób i tym razem, pomimo że nie pójdziesz z nią do kościoła. Przeżyj liturgię z palmą w ręku. Jeśli możesz włącz transmisję ze Mszy Świętej i tak skorzystaj. 


W chwili wolnego (a tych chwil mamy więcej niż dotychczas) sięgnij po opis Pasji, w tym roku z Ewangelii św. Mateusza (Mt 26,14-27-66 Opis męki) i przeczytaj go. 
Jeśli jesteś w gron…

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 2 Wielki Czwartek

Wielki Czwartek  - Czas do południa 
Poranek Wielkiego Czwartku to czas kiedy kapłani gromadzili się wokół biskupów diecezjalnych na uroczystej Mszy Świętej sprawowanej w Katedrach. Błogosławiono i konsekrowano oleje używane do sprawowania sakramentów, a kapłani pod przewodnictwem biskupa odnawiali swoje przyrzeczenia kapłańskie. W tym roku tego nie będzie. Biskupi w zaciszu katedr pobłogosławią oleje byśmy mogli sprawować sakramenty jak już ustaną obostrzenia.  Kapłani nie mogą spotkać się w gronie braci i wspólnie modlić się przy biskupie. Pamiętaj tego poranka o kapłanach i biskupach, którzy także w tym trudnym czasie zmagają się z trudnościami obostrzeń i niemożliwością dotarcia do wiernych tak jakbyśmy tego chcieli.  Pomyśl też tego dnia o swojej parafii i o jej potrzebach. Może warto zapytać proboszcza jak wspomóc parafię, wszak normalna droga utrzymywania parafii, a co za tym idzie i księży, z niedzielnej tacy jest zawieszona. Triduum Sacrum 
Wielki Czwartek Wieczór 

Pamiątka Ostatn…

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 3 Wielki Piątek

Triduum Sacrum 


Wielki Piątek – cały dzień 
Dzień Męki i śmierci naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. 
To powinien być dzień ciszy. Spójrz na swój harmonogram dnia i pomyśl tylko o tym co konieczne. Obowiązki zawodowe, domowe. To co niekonieczne zastaw na po świętach. 
Postaw w centrum tego dnia krzyż i w przenośni i dosłownie. Postaw go w centralnym miejscu. Ustal sobie lub z domownikami godzinę waszej wspólnej celebracji. (np. 15.00)
Możecie rozpocząć od Drogi Krzyżowej odczytując rozważania lub samemu układając spontanicznie modlitwy przy każdej stacji. 
Odczytaj opis męki Jezusa według Ewangelii św. Jana (Link). Zrób to podobnie jak w Niedzielę Palmową, jeśli jest was więcej, możecie odczytać ją z podziałem na role. 
Wyłącz TV, Radio, Netflixy, Spotify i inne internety dla rozrywki. Jeden dzień bez wiadomości z Facebook czy Twittera wyjdzie każdemu z nas na dobre. Niech w tym dniu nawet media przysłużą się skupieniu i modlitwie. Użyj ich tylko po to, aby włączyć się w transmisję celebrac…