Przejdź do głównej zawartości

22 października ....

22 października, można powiedzieć dzień jak co dzień. Cóż ważnego?
Bóg lubi niepozorne daty. 
Nie działa w świetle jupiterów i rozbłyskujących fleszów. 
Ten dzień ma jednak swoje głębokie przesłanie, Boże przesłanie. Dziś pewnie dla wielu minie jak każdy inny dzień, praca obowiązki, zagonione życie. Boża historia umie przenikać rzeczywistość i sądzę, że dziś przenika ją mocno za sprawa Bożych Mężów ubiegłego stulecia.

Jana Paweł II i kard. August Hlond. O tym pierwszym zapewne wielu wiele słyszało, a może nawet osobiście go spotkało, uczestniczyło w tak wielu spotkaniach w Polsce i poza granicami. O tym drugim zdecydowanie mniej. Żył trochę wcześniej, ale i jemu Boża Opatrzność przygotowała wielkie zadanie do wypełnienia. 
Dla każdego chrystusowca, Założyciel Zgromadzenia.
Dla każdego polskiego emigranta, (nawet takiego, który o nim nigdy nie słyszał) zatroskany o duszę Ojciec. 

22 października - data, która ich łączy. 

22 października 1948 - August kard. Hlond, kończy swoje ziemskie życie.
30 lat później na placu św. Piotra Karol Wojtyła rozpoczyna swoją posługę wspólnocie Kościoła - jako papież Jan Paweł II.

Obaj zatroskani o rozwój ducha w człowieku, o obecność Bożą w codzienności. Niech ten  dzień, który po raz pierwszy w kościele obchodzony jest jako wspomnienie św. Jana Pawła II będzie także prośbą o wstawiennictwo kard. Augusta, którego proces beatyfikacyjny trwa. 

By nauka Bożych Mężów Wiary Kościoła w Polsce wydała owoc obfity, przyczyniła się do pogłębiania wiary rodaków w kraju i na emigracji. Zbliżyła ludzi do Boga i do siebie nawzajem.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 1 Niedziela Palmowa

Wielki Tydzień - jak go przeżyć? Aby rzeczywiście stał się Wielki a nadchodzące dni Triduum Sacrum stały się święte.
Kilka praktycznych rad jak celebrować Święta Wielkiej Nocy. 


Niedziela Palmowa  
Za tydzień (5.04) Niedziela Palmowa. Kolorowe palmy i procesje towarzyszyły religijnemu przeżywaniu tego dnia. Niedziela Palmowa wskazuje liturgicznie na dwa wydarzenia z życia Jezusa:
- Uroczysty wjazd do Jerozolimy – stąd nasze palmy. - Oraz Mękę Pańską, dlatego wsłuchujemy się w jej opis podawany nam według w Ewangelii. 
Niedziela Palmowa (Męki Pańskiej) wprowadza nas w misterium Wielkiego Tygodnia.


Co więc robić? 
Przygotowywałeś palmę? To nie rezygnuj z tego. Zrób i tym razem, pomimo że nie pójdziesz z nią do kościoła. Przeżyj liturgię z palmą w ręku. Jeśli możesz włącz transmisję ze Mszy Świętej i tak skorzystaj. 


W chwili wolnego (a tych chwil mamy więcej niż dotychczas) sięgnij po opis Pasji, w tym roku z Ewangelii św. Mateusza (Mt 26,14-27-66 Opis męki) i przeczytaj go. 
Jeśli jesteś w gron…

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 2 Wielki Czwartek

Wielki Czwartek  - Czas do południa 
Poranek Wielkiego Czwartku to czas kiedy kapłani gromadzili się wokół biskupów diecezjalnych na uroczystej Mszy Świętej sprawowanej w Katedrach. Błogosławiono i konsekrowano oleje używane do sprawowania sakramentów, a kapłani pod przewodnictwem biskupa odnawiali swoje przyrzeczenia kapłańskie. W tym roku tego nie będzie. Biskupi w zaciszu katedr pobłogosławią oleje byśmy mogli sprawować sakramenty jak już ustaną obostrzenia.  Kapłani nie mogą spotkać się w gronie braci i wspólnie modlić się przy biskupie. Pamiętaj tego poranka o kapłanach i biskupach, którzy także w tym trudnym czasie zmagają się z trudnościami obostrzeń i niemożliwością dotarcia do wiernych tak jakbyśmy tego chcieli.  Pomyśl też tego dnia o swojej parafii i o jej potrzebach. Może warto zapytać proboszcza jak wspomóc parafię, wszak normalna droga utrzymywania parafii, a co za tym idzie i księży, z niedzielnej tacy jest zawieszona. 



Triduum Sacrum 
Wielki Czwartek Wieczór 

Pamiątka Ostatn…

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 3 Wielki Piątek

Triduum Sacrum 


Wielki Piątek – cały dzień 
Dzień Męki i śmierci naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. 
To powinien być dzień ciszy. Spójrz na swój harmonogram dnia i pomyśl tylko o tym co konieczne. Obowiązki zawodowe, domowe. To co niekonieczne zastaw na po świętach. 
Postaw w centrum tego dnia krzyż i w przenośni i dosłownie. Postaw go w centralnym miejscu. Ustal sobie lub z domownikami godzinę waszej wspólnej celebracji. (np. 15.00)
Możecie rozpocząć od Drogi Krzyżowej odczytując rozważania lub samemu układając spontanicznie modlitwy przy każdej stacji. 
Odczytaj opis męki Jezusa według Ewangelii św. Jana (Link). Zrób to podobnie jak w Niedzielę Palmową, jeśli jest was więcej, możecie odczytać ją z podziałem na role. 
Wyłącz TV, Radio, Netflixy, Spotify i inne internety dla rozrywki. Jeden dzień bez wiadomości z Facebook czy Twittera wyjdzie każdemu z nas na dobre. Niech w tym dniu nawet media przysłużą się skupieniu i modlitwie. Użyj ich tylko po to, aby włączyć się w transmisję celebrac…