irlandzka górka...

Wyprawa na Croagh Patrick... 

Planów na ten dzień było wiele, pomimo "niewielkości" Irlandii tu naprawdę jest wiele do zobaczenia. 

Croagh Patrick z dublinskiej perspektywy to dość odległa góra. Święta Góra Irlandii. Miejsce pielgrzymkowe. Było w planach, ale jakby takich odległych. 

Kilka słów o Górze. 
Położona w hrabstwie Mayo na zachodzie wyspy. Leży nad samym oceanem, dokładnie nad zatoką Clew, 8 km za malowniczym miasteczkiem Westport. Wznosi się na 772 m n.p.m. a biorąc pod uwagę, że stoimy prawie nad brzegiem oceanu jest to ciekawe wrażenie. Tradycja głosi, iż w V wieku św. Patryk na tej górze podjął się postu przed ewangelizacją Wyspy, spędzając na jej szczycie 40 dni modląc się za Irlandię i mieszkający lud. 

To tyle krótkiej historii... można znaleźć więcej solidniejszych opracowań.

Samotna Góra przywitała nas dość ciekawym widokiem, okalająca chmura zakrywała jej wierzchołek, jakby chciała pokazać swą niedostępność.


Ks Roman Rogowski nadał tytuł jednej ze swych książek "Mistyka Gór", wchodząc na Croagh Patrick tej mistyki można doświadczyć. Idzie się inaczej. Nawet wtedy, kiedy nie miała to być pielgrzymka, a raczej wspólne, braterskie, kapłańskie wędrowanie.  
Wspólne skończyło się bardzo szybko, gdyż każdy szedł swoim tempem, a mistyka gór dawała o sobie znać. 
Biblijnie, Góra to miejsce spotkania z Bogiem. Idąc pierwszą część stromego podejścia, wciąż można było spoglądać na ten przysłonięty chmurą szczyt.  

/Chwała Pana spoczęła na górze Synaj i obłok okrywał ją. Wj 25,16/ 

Wszak to świętej miejsce Zielonej Wyspy, miejsce pobytu świętego pioniera chrześcijaństwa tych ziem. Chwała Pana.... i obłok okrywał ją. 
Ten, już kolejny irlandzki "wypad" w nieznane zakątki wsypy, był inny. Tajemniczy, pełen mistyki, skłaniający do modlitwy. Temu uświęconemu modlitwą wielu pielgrzymów miejscu, powiedziałem do zobaczenia... Wrócę ... 

Poniżej kilka zdjęć. 
Pogoda jak to w Irlandii,...  
 
Komentarze