Przejdź do głównej zawartości

Człowiek na drzewie...

Co na drzewie może robić dorosły człowiek? 
Czy wypada dorosłemu człowiekowi w ogóle wchodzić na drzewo? Czy nie jest to raczej przypadłość odważnych, małych chłopców? 

a oto się zdarzyło... dorosły człowiek na drzewie, a opisuje to ewangelia... 

Zacheusz, "zwierzchnik celników i bardzo bogaty" wchodzi na drzewo, gdyż był niskiego wzrostu. Chciał zobaczyć Jezusa. 
Ciekawość. 
Czy to jedyne co pchnęło tego człowieka do wdrapania się na drzewo. Czyż nie mógł wynająć sobie kogoś, kto w odpowiednim momencie zrobiłby miejsce. 
Ciekawość a zarazem pozostanie w ukryciu. Chęć spotkania a zarazem pozostania niewidocznym. Jakże różnorodne uczucia mogą towarzyszyć człowiekowi. 

Czy Zacheusz bał się konfrontacji. Spotkania z Jezusem twarzą twarz, że wolał na Niego spoglądnąć z góry. Tego nie wiem. Możemy jednak przypuszczać, że w jego sercu tliła się ta dobra iskierka Bożego Ducha, która wciąż przypominała o tym, że życie, którym żyje nie jest właściwe. 
Jezus dostrzega to dobre pragnienie, zatrzymuje się i spogląda w górę, i mówi: "Zejdź prędko", u ciebie chcę się zatrzymać. 

To spoktanie zmieniło życie Zacheusz. Bo spotkanie z Bogiem zmienia życie człowieka, jeśli tylko chcę się z Nim spotkać w postawie Zacheusza. Widząc swój grzech i przyszłość w Bożych dłoniach. 

Jutro dzień Pański - zechciej spotkać się z Panem. Nie potrzeba wchodzić na drzewo, wystarczy przyjść ... do Kościoła. 


Komentarze

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 1 Niedziela Palmowa

Wielki Tydzień - jak go przeżyć?  Aby rzeczywiście stał się Wielki a nadchodzące dni Triduum Sacrum stały się święte. Kilka praktycznych rad jak celebrować Święta Wielkiej Nocy.  Niedziela Palmowa   Za tydzień (5.04) Niedziela Palmowa. Kolorowe palmy i  procesje towarzyszyły religijnemu przeżywaniu tego dnia. Niedziela Palmowa wskazuje liturgicznie na dwa wydarzenia z życia Jezusa: - Uroczysty wjazd do Jerozolimy – stąd nasze palmy. - Oraz Mękę Pańską, dlatego  wsłuchujemy się w jej opis podawany nam według w Ewangelii.  Niedziela Palmowa (Męki Pańskiej) wprowadza nas w misterium Wielkiego Tygodnia. Co więc robić?  Przygotowywałeś palmę? To nie rezygnuj z tego. Zrób i tym razem, pomimo że nie pójdziesz z nią do kościoła. Przeżyj liturgię z palmą w ręku. Jeśli możesz włącz transmisję ze Mszy Świętej i tak skorzystaj.  W chwili wolnego (a tych chwil mamy więcej niż dotychczas) sięgnij po opis Pasji, w tym roku z Ewangelii św. Mateusza (Mt 26,14-27-66  Op

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 2 Wielki Czwartek

Wielki Czwartek  - Czas do południa  Poranek Wielkiego Czwartku to czas kiedy kapłani gromadzili się wokół biskupów diecezjalnych  na uroczystej Mszy Świętej sprawowanej w Katedrach. Błogosławiono i konsekrowano oleje używane do sprawowania sakramentów, a kapłani pod przewodnictwem biskupa odnawiali swoje przyrzeczenia kapłańskie. W tym roku tego nie będzie. Biskupi w zaciszu katedr pobłogosławią oleje byśmy mogli sprawować sakramenty jak już ustaną obostrzenia.   Kapłani nie mogą spotkać się w gronie braci i wspólnie modlić się przy biskupie.     Pamiętaj tego poranka o kapłanach i biskupach, którzy także w tym trudnym czasie zmagają się z trudnościami obostrzeń i niemożliwością dotarcia do wiernych tak jakbyśmy tego chcieli.  Pomyśl też tego dnia o swojej parafii i o jej potrzebach. Może warto zapytać proboszcza jak wspomóc parafię, wszak normalna droga utrzymywania parafii, a co za tym idzie i księży, z niedzielnej tacy jest zawieszona.  Triduum Sacrum  Wie

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 3 Wielki Piątek

  Triduum Sacrum  Wielki Piątek – cały dzień  Dzień Męki i śmierci naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa.  To powinien być dzień ciszy. Spójrz na swój harmonogram dnia i pomyśl tylko o tym co konieczne. Obowiązki zawodowe, domowe. To co niekonieczne zastaw na po świętach.  Postaw w centrum tego dnia krzyż i w prz enośni i dosłownie. Postaw go w centralnym miejscu. Ustal sobie lub z domownikami godzinę waszej wspólnej celebracji. (np. 15.00) Możecie rozpocząć od Drogi Krzyżowej odczytując rozważania lub samemu układając spontanicznie modlitwy przy każdej stacji.  Odczytaj opis męki Jezusa według Ewangelii św. Jana ( Link ). Zrób to podobnie jak w Niedzielę Palmową, jeśli jest was więcej, możecie odczytać ją z podziałem na role.  Wyłącz TV, Radio, Netflixy, Spotify i inne internety dla rozrywki. Jeden dzień bez wiadomości z Facebook czy Twittera wyjdzie każdemu z nas na dobre. Niech w tym dniu nawet media przysłużą się skupieniu i modlitwie. Użyj ich tyl