Przejdź do głównej zawartości

Bóg zaskakujący świat


Habemus Papam… na te słowa czekały setki, tysiące, a nawet miliony. U jednych była ciemna noc, u innych wieczór, gdzie indziej rozpoczynał się dzień. 
Oto jest … z komina Sykstyny uniósł się biały dym. Rozbrzmiały dzwony, przekaz był jasny, zgromadzeni na Konklawe wybrali Piotra naszych czasów. Ten czas oczekiwania od dymu do tych łacińskich słów jakże długo trwał. Kogo wybrali? Kto wyjdzie na balkon? Jakie przybrał imię? Skąd pochodzi? Takie i tym podobne pytania kłębiły się w głowach wielu ludzi, może szczególnie dziennikarzy. Wielu z nich miało już przygotowane odpowiedzi, przypisane imiona do konkretnych „kandydatów”. 

W oknach sąsiadujących z balkonem bazyliki rozbłysło światło, ogłoszenie już blisko, otwierają się drzwi wychodzi kardynał protodiakon i obwieszcza: Annuntio vobis gaudium magnum: habemus Papam….. Padają imiona: pierwsze… drugie…. 
Szybkie przeszukiwanie pamięci…. Który z papabili miał tak na imię…. 
A kardynał odczytuje dalej łacińskie słowa i pada nazwisko Bergoglio…. Szok… zaskoczenie… zdziwienie… 
qui sibi nomen imposuit Franciscum
Wybór imienia nie umiejsza zdziwienia … Kreśli już za to sylwetkę wybranego papieża. 

Jaki Franciszek? Ksawery czy ten z Asyżu… kto szczególnym patronem biskupa Rzymu.  

Po kilku minutach pojawia się On, Biskup Rzymu, ubrany w białą sutannę, z uniesioną ręką pozdrawia zgromadzonych Buona sera… 

Rzeczywiście Dobry to wieczór… mamy kolejnego papieża, kolejnego następcę św. Piotra, tego, który dzierży władzę Kluczy. Władzę daną i przekazywaną przez samego Boga o czym świadczy wybór konklawe. 

Pięknie ujął to w swej wypowiedzi Prymas Polski: „Wy dziennikarze mieliście swoje konklawe, a tam w Watykanie Kościół miał swoje” 

 
Za sterami Łodzi Piotrowej stanął Franciszek, syn włoskich emigrantów, skromny człowiek, jak opisują go bliscy współpracownicy. Stanął ten, który z balkonu bazyliki, pochylony prosi o modlitwę za siebie, biskupa Rzymu. Biskupa, który wraz z ludem, chce kontynuować drogę wiary. 


Bóg zaskakujący świat… 
daje nam papieża jaki jest nam dziś potrzebny. 
Przyjąć Boży dar, może i z zaskoczeniem, ale otwartym i nasłuchującym sercem to jest to co możemy zrobić najlepszego.   

Komentarze

  1. Z pewnością będzie wspaniałym Papieżem :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nic dodać nic ująć. Mnie wybór kardynałów bardzo się podoba. Pełen pokory, porządny człowiek. idealny na nasze czasy. Świetny, a może nawet święty... :)

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 1 Niedziela Palmowa

Wielki Tydzień - jak go przeżyć?  Aby rzeczywiście stał się Wielki a nadchodzące dni Triduum Sacrum stały się święte. Kilka praktycznych rad jak celebrować Święta Wielkiej Nocy.  Niedziela Palmowa   Za tydzień (5.04) Niedziela Palmowa. Kolorowe palmy i  procesje towarzyszyły religijnemu przeżywaniu tego dnia. Niedziela Palmowa wskazuje liturgicznie na dwa wydarzenia z życia Jezusa: - Uroczysty wjazd do Jerozolimy – stąd nasze palmy. - Oraz Mękę Pańską, dlatego  wsłuchujemy się w jej opis podawany nam według w Ewangelii.  Niedziela Palmowa (Męki Pańskiej) wprowadza nas w misterium Wielkiego Tygodnia. Co więc robić?  Przygotowywałeś palmę? To nie rezygnuj z tego. Zrób i tym razem, pomimo że nie pójdziesz z nią do kościoła. Przeżyj liturgię z palmą w ręku. Jeśli możesz włącz transmisję ze Mszy Świętej i tak skorzystaj.  W chwili wolnego (a tych chwil mamy więcej niż dotychczas) sięgnij po opis Pasji, w tym roku z Ewangelii św. Mateusza (Mt 26,14-27-66  Op

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 2 Wielki Czwartek

Wielki Czwartek  - Czas do południa  Poranek Wielkiego Czwartku to czas kiedy kapłani gromadzili się wokół biskupów diecezjalnych  na uroczystej Mszy Świętej sprawowanej w Katedrach. Błogosławiono i konsekrowano oleje używane do sprawowania sakramentów, a kapłani pod przewodnictwem biskupa odnawiali swoje przyrzeczenia kapłańskie. W tym roku tego nie będzie. Biskupi w zaciszu katedr pobłogosławią oleje byśmy mogli sprawować sakramenty jak już ustaną obostrzenia.   Kapłani nie mogą spotkać się w gronie braci i wspólnie modlić się przy biskupie.     Pamiętaj tego poranka o kapłanach i biskupach, którzy także w tym trudnym czasie zmagają się z trudnościami obostrzeń i niemożliwością dotarcia do wiernych tak jakbyśmy tego chcieli.  Pomyśl też tego dnia o swojej parafii i o jej potrzebach. Może warto zapytać proboszcza jak wspomóc parafię, wszak normalna droga utrzymywania parafii, a co za tym idzie i księży, z niedzielnej tacy jest zawieszona.  Triduum Sacrum  Wie

Mały poradnik na Czas Świąt - cz. 3 Wielki Piątek

  Triduum Sacrum  Wielki Piątek – cały dzień  Dzień Męki i śmierci naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa.  To powinien być dzień ciszy. Spójrz na swój harmonogram dnia i pomyśl tylko o tym co konieczne. Obowiązki zawodowe, domowe. To co niekonieczne zastaw na po świętach.  Postaw w centrum tego dnia krzyż i w prz enośni i dosłownie. Postaw go w centralnym miejscu. Ustal sobie lub z domownikami godzinę waszej wspólnej celebracji. (np. 15.00) Możecie rozpocząć od Drogi Krzyżowej odczytując rozważania lub samemu układając spontanicznie modlitwy przy każdej stacji.  Odczytaj opis męki Jezusa według Ewangelii św. Jana ( Link ). Zrób to podobnie jak w Niedzielę Palmową, jeśli jest was więcej, możecie odczytać ją z podziałem na role.  Wyłącz TV, Radio, Netflixy, Spotify i inne internety dla rozrywki. Jeden dzień bez wiadomości z Facebook czy Twittera wyjdzie każdemu z nas na dobre. Niech w tym dniu nawet media przysłużą się skupieniu i modlitwie. Użyj ich tyl