Gdy przyszli na miejsce, zwane "Czaszką", ukrzyżowali tam Jego i złoczyńców, jednego po prawej, drugiego po lewej Jego stronie. Lecz Jezus mówił: "Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią". Potem rozdzielili między siebie Jego szaty, rzucając losy.
łk 23,33-34
Bóg Ojciec miłosierdzia, który pojednał świat ze Sobą, przez śmierć i zmartwychwstanie Swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenie i pokoju przez posługę Kościoła. I ja odpuszczam tobie grzechy w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen
Ile razy usłyszałem te słowa w moim życiu. Ile razy słysząc je uświadamiam sobie, że właśnie w tym momencie sam Bóg przebacza. Te słowa sakramentalnego odpuszczenia mają swój początek w godzinie krzyża. Jedno z pierwszych słów Chrystusa wypowiadanych na krzyżu to właśnie: Przebacz.
Warto uświadomić sobie ten dramatyczny moment przybicia do krzyża, przytwierdzania rąk i nóg. Wraz z bólem Chrystus wypowiada słowo Przebacz im,... w tym miejscu Jezus pokazuje co znaczy owo chrześcijańskie przebaczenie 77 razy.

Przyjęcie Jezusowego przebaczenia uzdolni do tego bym i ja umiał przebaczyć.
"...nie wiedzą co czynią" to uzupełnienie tego zdania. Cztery słowa a jak wiele tłumaczą. Chrystusową świadomość podjętej misji, dzieła odkupienia i nieświadomości ludzi.
Te słowa wypowiedziane z całą świadomością przez Jezusa staja się usprawiedliwieniem dla wielu. I to nie tylko tych z przed 2000 lat, rzymian i żydów ale każdego z nas. Ta niewiedza staje się początkiem przebaczenia ale też bramą nawrócenia - jak pisze Benedykt XVI w książce Jezus z Nazaretu.
Zechciejmy te słowa chrystusowego usprawiedliwienia uczynić swoimi i uczyć sie wciąż na nowo trudnej cechy przebaczania, a zarazem szukać wejścia przez bramę niewiedzy i prowadzić do nawrócenia. By niewiedza ustąpiła, by ofiarowany dar przebaczenia został przyjęty, by pobudzał do zmiany.
Komentarze
Publikowanie komentarza