prawdziwy obraz człowieka

Święta Maryjne: z jednej strony tak bliskie człowiekowi, szczególnie w naszej polskiej pobożności, z drugiej tak odległe; przez swoje nazwy, nieraz i treść: taką teologiczną fundamentalną, dogmatyczną.


Prawda wyrażona w świętach i uroczystościach Maryjnych towarzyszy Kościołowi od Jego początków. Kształtowanie się dogmatów zajęło dużo więcej czasu. Dziś na pierwszy plan wysuwa się ów dogmat, nieraz trudny do zrozumienia, a nawet do przyjęcia współczesnemu człowiekowi, bo wyrażony trudnym słowem, językiem. Przez to i prawda, którą wyraża staje się dalsza, jakby za mgłą staje się daleką, niedostrzegalną, niedostępną.


Święta Maryjne uczą prawdziwego człowieczeństwa, wszak Maryja, jak każdy z nas była człowiekiem. Uczą człowieczeństwa stworzonego na obraz Boży. 

Dwa Święta - Niepokalane Poczęcie i Wniebowzięcie - to klamry życia Maryi, to klamry życia człowieka. Od Boga pochodzę do Boga idę. 
Takiego człowieka Bóg chciał i takiego chce. 


Człowiek jednak dość opacznie zrozumiał wolność. Zdecyduję SAM, co dobre, co złe. Pokusa buntu z ogrodu Eden towarzysz nam nieustannie. Bez Boga chcę sądzić. Sam będę sędzią w swojej sprawie. Utracona w raju czystość serca ciągnie się za nami przez wieki, zamazuje obraz celu, a przez to często gubimy się na drodze wiary. 

Stoi Niepokalana na straży wiary, jak jutrzenka oświetlająca mrok kończącej się nocy. Wsłuchani w Jej Fiat kroczmy drogą która do Boga prowadzi. Cała Piękna i Święta

z modlitwy  Jana Pawła II placu Hiszpańskim 
8 XII 2000

Niepokalana Dziewico,Matko Zbawiciela,wieki mówią o Twojej macierzyńskiej obecności,którą wspierasz lud pielgrzymujący po drogach dziejów.Ku Tobie wznosimy oczy i Ciebie prosimy o pomocw walce ze złem i w dążeniu ku dobru.Zachowaj nas pod swą macierzyńską opieką,O Panno cała piękna i cała święta!Pomóż nam, byśmy weszli w nowe tysiąclecieodziani w pokorę, dzięki której i Tyznalazłaś upodobanie w oczach Najwyższego.Niech nie zostaną zmarnowaneowoce Roku Jubileuszowego!W Twoje ręce składamy przyszłość,która nas czeka,prosząc o Twą nieustanną opiekę nad całym światem.Dlatego chcemy «zabrać Cię do siebie»jak apostoł Jan (por. J 19, 27).Pozostań z nami, Maryjo,pozostań z nami w każdy czas!Ora pro nobis, intercede pro nobis,ad Dominum Iesum Christum!Amen.

Komentarze