Blask Świętości

żródło: wiara.plMała wielkopolska wioska. Przy parafialnej kaplicy, po wieczornej Eucharystii, zgromadzili się ludzie. Proboszcz ustawia kolejność: pierwsza Matka Boża, druga Karolina, następnie Jan Boski i tak kolejni święci... Ruszamy pochodem za i ze świętymi. Grupa może 50 osób kroczy za relikwiami świętych i błogosławionych. Z małych głośników dobiegają słowa: taki mały, taki duży może świętym być... taki ja i taki ty może świętym być... Zapalone pochodnie, pilnujący bezpieczeństwa strażacy ochotnicy. Sunie radosna procesyjka uliczkami wioski... 

Ktoś powie po co? Może ktoś inny, że mało was było, że nic nie dało, że chyba nie ma efektu... 


Miesiąc temu przez nasze największe miasto przeszła olbrzymia manifestacja pod hasłem Obudź się Polsko. Było tysiące ludzie, wielki nagłaśniający sprzęt, przemawiające osobistości... wszytko po to by obudzić drzemiący naród... ktoś może powiedzieć miesiąc minął zbyt dużo się nie zmieniło... a ja twierdzę że powoli wstajemy z łóżek... 

Podobnie i nasza mała procesyjka chce wołać: Obudź się chrześcijaninie, katoliku. Obudź  swoją wiarę. Obudź się "uziemiony człowieku" Spójrz na blask Bożej świętości, do której jesteś powołany. 
Może ktoś powiedzieć, górnolotne słowa... ale ile tych małych procesyjek przeszło wczoraj przez miasta, miasteczka i wioski chcąc ukazać bliskość świętości.

Uroczystość Wszystkich Świętych, jedno z najradośniejszych świąt naszej wiary, niestety przytłumione wiązankami kwiatów, palącymi zniczami, grobową ciszą, ktoś nam przesunął akcenty. Wszak każdy święty to zmarły, to ten kogo między nami tak fizycznie już nie ma, ale to ktoś kto uczy nas blasku świętości. 
Dlatego te dwa dni; uroczystość Wszystkich Świętych i wspomnienie Wiernych Zmarłych choć trochę pozwalają nam zwolnić, zdobyć się na chwilę refleksji. 
Wpatrujmy się więc w tych co na nas czekają w niebie, zatęsknijmy za niebem, a potem westchnijmy za tych, którzy chwały nieba jeszcze nie otrzymali. Niech te święte dni zadumy na świętością i przemijaniem otworzą nas na blask Bożej Świętości.

Komentarze